208 zit hij veel gemakkelijker). De lansiers van Nieuw-Zuid Wales, die op het diamanten regeerirgsfeest van koningin Victoria zulk een kranig figuur maakten, dragen, evenals vele korpsen in Zuid-Afrika, in plaats van den traditioneelen shapka van Poolscbmodel, een slappen, aan een zijde opgetoomden hoed. IedereeD, militair of burger, zal de groote voordeelen, aan een slappen vilten hoed verbonden, moeten erkennenmogen sommigen in de tropen den lichten kurken helmhoed neg verkiezen, toch is deze vorm voor het leger, vooral voor de infanterie, af te keuren, om het reeds dikwijls aangehaalde tactische nadeel. Nog een enkel woord over de hoofdbedekking der cavalerie. Boven is gezegd, dat men bijna overal het hoofddeksel der ruiterij het karakter van een dekkingswapen heeft doen behouden. De zware en middelsoort cavalerie draagt overal metalen hoofdbedekkingen, helmen van het gewone model of shapka's; ook de lichte cavalerie vindt in haar kolbak een hoofdbescherming. Het is echter ook bij de cavalerie raadzaam een lichter, practischer hoofddeksel in te voeren. Tegenover het eenige voordeel van het hoofd te beschermen staan tal van na- deelen. Niet alleen succes in het handgemeen, maar snelheid en dit vooral wordt van bet ruiterwapen geëischt, men zij er dus op uit de belasting van het paard in elk opzicht te verlichten. Niet alleen is de helm, shapka of kolbak zwaar en vermeerdert hij dus noodeloos het te dragen gewicht, hij is bovendien in hooge mate hinderlijk voor den ruiter. Nog hinderlijker wordt hij, als de ruiter moet afstijgen voor het vuurgevecht te voet en als infanterist zijn karabijn moet gebruiken. Het nadeel van niet of zeer moeilijk liggende te kunnen schieten, treedt dan ook bier weer op den voorgrond. Al deze nadeelen wegen zeker niet op tegen het eene voordeel, dat nog niet eens boven alle bedenking is. Een ruiter toch, die met zijn hoofd in plaats van met zijn sabel wil pareeren, is verloren te achten. De jas of tuniek behoort ruim en luchtig te zijn, voorzien van groote zakken, zonder blinkende knoopen. Al dadelijk wordt de aandacht gevestigd op den vorm van de kraag. Wat is gewenecht: een staande of een liggende kraag? Een staande kraag sluit den hals in een warmen koker, hetgeen nergens voor noodig is, dikwijls belemmert ze de ademhaling. Haar

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 221