DE TELEPHOTOGRAPHIE. De telephotographie, of photografie op groote afstanden, staat tegenwoordig op eene zóódanige trap van practische bruikbaarheid, dat zij reeds geregelde toepassing vindt bij 't doen van militaire ver kenningen. Wij gelooven dan ook, dat het zijn nut kan hebben, hieronder een kort verslag te geven van eene zeer grondige studie over genoemd onderwerp, die de kapitein der genie Bouttieaux on langs in het September-nummer der Revue du génie heeft doen verschijnen. Het is gemakkelijk te begrijpen dat het station, waar de opname plaats vindt, zich zoo hoog mogelijk moet bevindenmen voorkomt daardoor, dat de beelden der voorwerpen elkander bedekken, terwijl men bovendien tusschen de te photographeeren oppervlakte en de gevoelige plaat de dichtheid vermindert van den nevel, die in gewone tijden de oppervlakte van den aardbodem bedekt. Als stations dienen de verheven punten, die men in de nabijheid van het doel kan vinden, wanneer deze althans hoog genoeg zijn. Daar dit echter lang niet altijd het geval is, is men dikwijls ver plicht zijne toevlucht te nemen tot luchtballons, die het voordeel hebben van gemakkelijk beweegbaar te zijn, terwijl zij bovendien eene groote hoogte kunnen bereikenzoo kunnen b.v. de kabel ballons van den Franschen luchtballondienst met het materieel, dat daarbij dagelijks in gebruik is, eene hoogte bereiken van 500 meter; ja zelfs worden er op dit oogenblik proeven genomen met een me talen kabel, waarmede men den ballon eene hoogte van 1000 meter geven kan. Wat de vrije ballons betreft, is eene hoogte van 1500 2000 M. voldoende, daar zij op dezen afstand voor vijandelijke projectielen volkomen onbereikbaar zijn. Heeft de kabelballon het voordeel van voortdurend in telefonische of telegrafische verbinding te blijven met de aarde en bovendien

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 225