213 een betrekkelijk vast observatiepunt aan te bieden, zoo heeft hij daar entegen het groote nadeel van aan het vijandelijk vuur te zijn bloot gesteld en tot op zekere hoogte van den wind afhankelijk te wezen zoo wordt zijne opstijging gevaarlijk, ja misschien zelfs onmoge lijk, bij eene windsnelheid van meer dan 10 M. per seconde of van 36 kilometer per uur, hetgeen de gewone snelheid is bij 't opstijgen van vrije ballons in luchtstreken boven de 1000 meter. (In Nederland is de gemiddelde snelheid slechts 6 M. per seconde of 25 Kilometer per uur, waarbij echter valt aan te teekenen, dat deze snelheid, bij stormen, soms tot meer dan 200 meter kan stijgen.) De toestellen, tot militaire doeleinden geschikt, bestaan uit twee soorten le De eenvoudige toestellen of lenzen met grooten brandpuntsaf stand, reeds sinds geruimen tijd in gebruik bij de waarnemingen tot het verkrijgen van photographische opnamen der sterrendeze toestellen hebben echter het nadeel, dat het noodzakelijk is de geno men afdrukken later met het vergrootglas na te gaan of wel ze te vergrooten. 2° De samengestelde vergrootende toestellen, photographische ver rekijkers of teleobjectieven, die het voordeel hebben van het opge nomen beeld tevens te vergrooten. De lenzen met grooten brandpuntsafstand bestrijken uit den aard der zaak slechts een klein veld en de vergrootingsfactor is niet meer dan 4. Bij één meter brandpuntsafstand het maximum, indien men althans de behandeling van het instrument niet te lastig wil maken en op eene hoogte van 5000 meter (met het oog op de veiligheid mag de afstand tusschen den ballon en de vijandelijke batterijen niet minder bedragen) kan het veld op het cliché eene lengte hebben van 900 meter, hetgeen ruim voldoende is voor de opname van een fort en zijne omgeving. Deze opnamen kunnen dan twee of driemaal vergroot worden, zoodat hierdoor de vergrootingsfactor 8 a 10 wordt. De photographische verrekijkers en de teleobjectieven hebben eene eerste vergrooting van 8 S, 20, hetgeen bij goed weer en gemiddelde windsnelheid gelijk staat met eene verlichting van ongeveer 1/20 seconde. Een verrekijker met eene lens van 1 Meter brandpuntsafstand en een

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 226