214 oogglas van 2 centimeters kan bij eene hoogte van 2000 M. moment opnamen geven, waarvan de verlichte kring gelijkstaat met een lengte van 300 M.het eigenlijke veld beslaat echter nauweljjks de helft hiervan. Yoor een gegeven vergrooting heeft het teleobjectief, waarvan het oogglas divergeerend is, eene mindere lengte dan de photographische verrekijker, waarvan het oogglas convergeerend is. Bij het gebruik van den kabelballon verdienen volgens den kapitein Bouttieaux de samengestelde vergrootende toestellen de voorkeur boven de eenvoudige toestellen met grooten brandpuntsafstand, wegens het kleinere veld, de moeilijkheid van het richten en de zwakkere verlichting. Om goede negatieven te verkrijgen moeten de opnamen zooveel mogelijk des middags gebeuren, wanneer de ver lichting het sterkste is, terwijl men een punt moet uitkiezen, waarbij de lichtstralen schuin invallen in de richting van achter naar vóór; de hoogte wordt dan bepaald volgens de meerdere of mindere hel derheid van de atmosfeer en den stand van de wolken. Bij den vrijen ballon is het verkrijgen van photographische negatieven oneindig veel eenvoudiger; bij kleinere afstanden zal men zelfs mees tal in loodrechte richting onder den ballon kunnen werken, en verkrijgt men dan reeds goede resultaten met gewone instantané toestellen met 0.25 a 0.30 brandpuntsafstand. Bij het photographeeren op- groote afstanden met vaste steunpunten is het mogelijk om teleob jectieven te gebruiken met sterk vergrootingsvermogen, zoodat men terstond een zeer vergroot beeld van de gephotografeerde voor werpen verkrijgt; het gebruik van orthochromatische platen met geel lichtscherm is hierbij van zelf aangewezen. Mits zekere voorzorgen in acht worden genomen kan men op zeer groote afstanden werken. Zoo heeft men o. a. te Geneve op een afstand van 70 kilometer een prachtige opname verkregen van den Mont-Bianc. Alvorens dit resultaat bereikt werd, waren echter met verschillende proefnemingen vier maanden verloopen. Ook de Revue du genie geeft eene similigravure van twee gezichten in Parjjs, genomen door den kapitein Bouttieaux, van af de 4de verdieping van den EifFeltoren, eene waarvan de Notre-Dame voorstellende genomen is op eenen gemiddelden afstand van vier kilometer. De photographie zal dan ook in den belegeringsoorlog van de

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 227