215 toekomst eene groote rol spelen, daar meo door middel van de tele- photographie, afbeeldingen zal kunnen nemen van de vijandelijke forten en hunne omgeving ook zal men hierdoor in staat zijn het aantal vuurmonden der vijandelijke batterijen te tellen eD dagelijks de vorderingen der aanvalswerken kunnen nagaan, de uitkomst van het bombardement zoowel als de resultaten van het in bres schieten der gemetselde versterkingen kunnen waarnemen enz.; zoo heeft o. a. tijdens de artillerie-manoeuvres in het kamp van Chalons, in Aug. 1896, de kapitein Bouttieaux gebruik gemaakt van een toestel van 1 Meter brandpuntsafstand om van uit een kabelballon een overzicht te nemen van de hem aangewezen versterkingen, die meerendeels voor den waarnemer op den beganen grond verborgen zouden zijn gebleven. Voortaan zal dan ook de belegeraar, na de vesting volkomen te hebben ingesloten waardoor hij meester blijft van het omliggende terrein vrije luchtballons oplaten aan deze zijde van de versterkte vesting, daarbij het punt van vertrek en de windrichting zoodanig kiezende, als noodig is om de aangevallen werken op eene behoor lijke hoogte te passeeren. De aëronaut zal daarop aan gene zijde van de vesting nederdalen, terwijl intusschen de photograaf volkomen juiste en betrouwbare gegevens zal hebben verzameld van de verdedi gingswerken en hunne bewapening beter dan zelfs de beste officie ren het in zóó'n korten overtocht op de gewone manier zouden kun nen doen, waarbij bovendien komt, dat het eene zeer gemakkelijke operatie is, die de kapitein Bouttieaux o a. met succes had kunnen verrichten, tijdens de vestingmanoeuvres rond Parijs in 1894. De telephotographie kan ook zeer goede diensten bewijzen bij het doen van terreinopnamentot dit doel zijn reeds verschillende toe stellen uitgedacht en heeft o a. de Italiaansche generale staf, zich reeds van den phototheodoliet bediend om opnamen te verkrijgen van de meest geaccidenteerde bergterreinen in de Alpen. Deze toestellen zijn echter steeds op vaste steuupunten geplaatst geweest, daar opneming van uit den luchtballon, practisch nog niet volkomen uitvoerbaar bleek te zijn. Uit het bovenstaande zien wij, dat men voortaan voornamelijk tot de luchtscheepvaart zijn toevlucht zal moeten zoeken, bij het doen van militaire verkenningen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 228