216 Een eerste vereischte is dus, dat men zich volkomen rekenschap geve van de gevaren, verbonden, zoowel aan het doen gelukken als aan het verijdelen van de pogingen der aëronauten. De, in verschillende landen genomen, proeveD hebben nog niet voldoende uitgemaakt, hoeveel tijd de artillerie zal behoeven om zich in te schieten en den waarnemer in de lucht te treffen, doch wat betreft de te volgen methoden en den afstand, waarop de aëronaut gemakkelijk tref baar blijkt, stemmen de verschillende rapporten vrij wel overeen. Het eenige gevaar schuilt in het granaatkartetsvuur, daar dit alleen voldoende te regelen is, dank zij de zichtbaarheid van die projectielen, als zij in de lucht uit elkaar springen. Doch dit vuur is ver van gemakkelijk door directe waarneming te regelenmen is slechts dan zeker van het schot, wanneer op den ballon de schaduw wordt waar genomen van de rookwolken, die bij het uiteenspringen van de granaat kartets ontstaat; in elk ander geval moet men zijn toevlucht nemen tot „télémètres instantanés" of tot zijdelingsche observatieposten. Het aantal schoten, benoodigd voor de regeling van het vuur, bleek nog al veranderljjk te zijn, maar men kan aannemen dat daartoe gemiddeld 12 schoten noodig zijn geweest. Wat het infanterievuur betreft, dit heeft slechts dan kans om den ballon zoodanig te treffen, dat een val er het gevolg van is, wanneer deze zich op geen grooteren afstand bevindt dan 1000 Meter; de hoogte waarop de ballon zweeft neeft hierbij minder invloed. Hoewel bij de in vredestijd genomen proeven de uitkomsten natuur lijk gunstiger zijn, dan te velde het geval kan wezen, neemt men toch meestal aan, dat een luchtballon zich op een gemiddelden afstand van 4 5 kilometer van de vijandelijke batterijen dient te houden. De kapitein Bouttieaux eindigt zijne studie met deze woorden: „De geregelde vooruitgang in de gevoeligheid der photographische „platen en dientengevolge de steeds kortere tijd van verlichting, „zullen langzamerhand tot eene meer volkomen oplossing voeren, „daar men telephotographische toestellen zal verkrijgen met een „zeer sterk vergrootingsvermogen. Als de gevoeligheid der orthochro- „matische platen met geel lichtscherm voldoende zal zijn toege komen om gemakkelijk bij momentopnamen gebruikt te worden,

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 229