- 9 komen. Echter ia, voorzoover ons bekend, nog nimmer, ten minste niet in dit tijdschrift, de vraag besproken, hoe een militaire bakkerij behoort te zijn ingericht en hoe hoog ten naaste bij de kosten van een installatie tot voortbrenging van een bepaalde hoeveelheid brood zouden komen. Bij de behandeling van ons onderwerp hebben wij ons voorna melijk de beantwoording van deze vraag ten taak gesteld. Wij heb ben ons daartoe tot verschillende personen gewend om inlichtingen, welke ons dan ook met groote welwillendheid zijn verstrekt gewor den. Het spreekt echter van zelf, dat die inlichtingen niet zoo uitge breid zijn, dat wij daarmede in alle opzichten de gestelde vraag kunnen beantwoorden; de bescheidenheid stelde ons grenzen, wij mochten het den menschen niet te lastig maken. Wij vertrouwen echter, dat de verstrekte inlichtingen voldoende zijn, om daarmede een beeld te vormen van de financieele zijde van het vraagstuk der militaire bakkerijen. Als model van inrichting hebben wij gekozen de militaire bakkerij te 's Gravenhage; het daar gebakken brood werd in 1887 op de voediugstentooustelling te Amsterdam door de j ury bij de mededinging van inzendingen van goedkoop), gezond, krachtig volksbrood met de bronzen medaille (2den prijs) bekroond. Wij zullen dus eerst een kijkje in die inrichting gaan nemen. Da militaire broodbakkerij te 's Gravenhage is bestemd ter voor- zieniug iu de behoeften aan brood en beschuit voor de garnizrenen te 's GravenhageLeiden en Delft Hei daartoe noodige meel wordt gemalen in een aan de bakkerij verbonden stoommeelmolen, welke ook de garnizoensbakkerijen te Haarlem,Gorinchem, Hertogenbosch (waar ook voor Venlo en Roermond gebakken wordt) Bergen op ZoomVlissingen en c. q. ook andere bakkerijen van meel voorziet. Zooals bekend is, wordt het munitiebrood voor het nederlandsche leger gebakken van ongebuild tarwemeel, d. i. met de van het graan afkomstige zemelen er in. In verband hiermede is de gevolgd wordende methode voor het malen, zg platmalen, een zeer een voudige. Na gezuiverd te zijn wordt het graan nl. in een walstoestel tusschen twee walsen een gladde en een schuin geribde of gegroefde

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 22