222 over het door den K. u. K. Artillerie Hauptmann L. David geschreven werk „Die Moment-Photographie". Het oordeel over deze pennevrucht van den heer David is zeer gunstig. Het Kriegstechnische Zeitschrift" ze&t „Das Werk desist unstreilig das umfassendste und „bedeutendste Werk, das bisher über die Moment-Photographie geschrie- „ben ist". Maar niet alleen looft het tijdschrift den schrijver, het wijst er tevens op hoe zeer de photographie, hier speciaal de Moment-Photographie voor den militair van belang is. „Sie ist ebenso unentbehrlich" leest men „fürden Militararzt, wenn „er beispielsweise den Gang eines Nervenkranken in einer Serie von „Photogrammen auf das lichtempfindliche Papier festbannen will, „wie für den Offizier im Luftballon, wenn er aus liiftiger Höhe einen „Gelandeabsehnitt bei einem Erkundungsflug im frei fahrenden oder gefes- „selten Ballon ausführen soil, oder auch für den Ballistiker, wenn er ein „fliegendes Geschosz in seinen verschiedenen Phasen vom Verlassen „der Mündung bis zum Eindringen in das Ziel mit der grössten Genauig- „keit darstellen will. „Somit ist die Photographie auch eine militarische Kunst geworden, „welche keine Amateurs mehr anerkennt, sondern technisch durchgebil- „detes Personal verlangt." Aan het woord „Amateur Photograaf" kunnen wij echter een hooger beteekenis toekennen, dan hier klaarblijkelijk geschied is; de amateur photographie d. w. z. de photographie, beoefend niet om daarmede een bestaan te vinden, doch uit zuivere liefhebberij voor de kunst heeft een hooge vlucht genomen en het is dan ook een algemeen bekende waarheid, dat de groote vorderingen, die de techniek op photographisch gebied gemaakt heeft, hoofdzakelijk te danken zijn aan de amateur photografen. Het is dus een hoogst gelukkig denkbeeld van de groote mannen op photographisch gebied geweest om aan de Amateur Photographie hun aandacht te schenken en werkjes voor eerstbeginnenden te schrijven. De thans voor ons liggende Raadgever van den heer David, voor het Nederlandsche publiek door een amateur photograaf, den heer Nell, bewerkt, is een zeer gelukkige proeve te noemen, die de schrijver eer aandoet. De heer Nell verdient in ruime mate onze dankbaarheid omdat wij tot voor kort slechts beschikken konden over werkjes in een vreemde taal geschreven. Hoe groot de behoefte aan een werkje in de eigen taal was, kan daaruit blijken dat binnen een jaar tijds een tweede druk noodig werd. Hoewel eerstbeginnende amateur photografen in Indië nog menigmaal teleurstellingen zullen ondervinden, die het gevolg zijn van klimatologische invloeden, en waarvoor alleen de practijk de aangewezen leermeester is, kunnen wij hen den Raadgever, door den heer Nell bewerkt, aanbevelen als

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 235