225 „Nederland's Koloniën belang stelt, want uit Marcella's boek is de over tuiging te putten van het groote belang, om bij ons leger in Neder- „landsch-Indië er een korps Genietroepen op na te houden, dat niet alleen door getalsterkte, doch ook door volkomen geoefendheid in alles „wat de wetenschap stelt onder het bereik van den wetenschappelijk „krijgskundige, met de beste korpsen van alle andere legers kan wedij veren". Het is hier de plaats om er op te wijzen hoe Generaal Kroesen in dertijd bij algemeene Order voor het Indische leger (No. 138 van 1870) den eersten stoot gaf voor het leveren van bijdragen, die tot de samen stelling van Korpsgeschiedenissen konden leiden. In 1884 werd deze order buiten werking gesteld omdat gebleken was, dat de daarin voorgeschreven officieele „Bijdragen" niet aan de verwach tingen beantwoordden. Nu majoor Mareella het voorbeeld heeft gegeven, is het te hopen, dat meerderen dit zullen navolgen en dat dus het particuliere initiatief zal doen bereiken, hetgeen langs officieelen weg niet te verkrijgen was. C. T. Staatsalmanak voor het Koninkrijk der Ne derlanden 1898. 's-Gravenhage. MartinusNij- lioff. Utrecht J. G. Broese 1897. De bekende Nederlandsche Staatsalmanak, met machtiging van de Regeering uit officieele opgaven samengesteld, heeft wederom het licht gezien. Hoewel uitsluitend voor het moederland geschreven, zij kennismaking ermede den Indischen officier ten zeerste aanbevolen, daar het werk tal van gegevens en opgaven bevat, die ook hem zullen interesseeren; hieronder in de eerste plaats te rekenen de volledige behandeling van het Departement van Koloniën met de daaronder ressorteerende inrich tingen en instellingen, welke op de Koloniën betrekking hebben. Ook voor hen, die de Nederlandsche staatsinstellingen enz. willen leeren kennen ter vergelijking met de Indische, beveelt de Staatsalmanak zich aan. Catologus van de Biblioteek van liet De partement van Oorlog. Batavia Landsdruk kerij 1897. Bij algemeene Order voor het Indisch Leger No 4 van dit jaar wordt aan het leger de verkrijgbaarstelling bekend gemaakt van den catalogus der nieuw opgerichte bibliotheek van het Departement van Oorlog. Het vorige jaar n.l. werden de verschillende bibliotheken der afzonder- Dl. I 1898. 15

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 238