226 lijke afdeelingen van het departement tot een gezamenlijke bibliotheek vereenigd. Slechts de bibliotheek van de VIC afdeeling (Geneeskundige Dienst) werd niet in deze samenvoeging begrepen, terwijl de artillerie en genie hoewel op eenigszins bescheidener schaal zuivere vakbiblio theken bleven behouden. Deze wijziging moet zeker een belangrijke verbetering geacht worden, welke duidelijk in het oog springt bij het inzien van den thans versche nen catalogus en van het daarin opgenomen reglement voor de biblio theek. Het is echter te betreuren, dat deze reorganisatie der bibliotheken gepaard moest gaan met een vrij belangrijke bezuiniging; de vrijgekomen gelden zouden zeker een zeer gewenschte aanwending hebben kunnen vinden in de nieuw gevormde algemeene bibliotheek, welke bepaald over te weinig fondsen beschikt om haar naar behooren aan het doel te doen beantwoorden. Een paar bepalingen uit het reglement mogen hier vermelding vinden. De bibliotheek is toegankelijk voor de officieren v/h Ned. Ind. leger en van de marine. Boekwerken worden op aanvrage buiten de bibliotheek ter lezing gegeven. De officieren in andere garnizoenen dienen daartoe hun aanvragen aan den Plaatselijk - militairen commandant in; terwijl de toezending en terug zending der boeken als dienstpakket door tusschenkomst van deze auto riteit plaats heeft. Ook aan gepensionneerde officieren en aan officieren buiten het leger kan, op schriftelijke aanvrage aan den Chef der VIIde afdeeling van het Departement van Oorlog, vergunning gegeven worden om boekwerken ter lezing te ontvangen. Ieder bezoeker der bibliotheek kan in een daartoe bestemd register aan- teekening doen van de werken, waarvan hij de aanschaffing gewenscht acht. Door deze bepalingen te treffen en door het verkrijgbaarstellen en het ter raadpleging bij verschillende autoriteiten beschikbaar leggen van den catalogus, heeft het legerbestuur het den officieren belangrijk gemakkelijker gemaakt om te werken en het is te hopen, dat de maatregel ook werkelijk het zijne ertoe hij brengt om den lust tot studie bij het officierskorps op te wekken. De eenige aanmerking, uie wij nog kunnen maken is dat de prijs van verkrijgbaarstelling (f 2.00) te hoog voorkomt. Niet dat het keurig afgewerkte boek die prijs niet waard is, doch de prijs is te hoog om het doel te bereiken, dat het werk in ieders handen komt. Zou het legerbestuur er niet toe kunnen besluiten die prijs voor de actief dienen de officieren belangrijk te verlagen en daardoor de mogelijkheid te scheppen, dat ieder officier zich het boekwerk aanschaft

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 239