10 gebroken om daarna in bet eigenlijke maaltoeBtel den dismembrator tot mrel vermalen te worden. De dismembrator kan men zich 't best voorstellen als een op zijn kant staande cylinder van geringe hoogte, doch met een groet bodem-en bovenvlak.In dien cylinder of dors bcvirden zich een vaste en een draaibare schijf evenwijdig aan elkander, en aan de naar elkaar toegekeerde vlakken voorzien van ijzeren penneD, zoodanig in cirkelvormige rijen geplaatst, dat bij het draaien van de eene schijf, de pennen daarvan rakelings gaan langs die van de andere. Door nu aan de draaiende schijf een snebe beweging (2800 3600 omwentelingen per minuut) te geven, wordt het tusschen de schijven gestort wordende gebroken graan fijn gemalen tot meel. Na den dismembrator verlaten te hebben komt het meel in een zelfwerkende filter, welke ten doel heeft aan het meel èn warmte èn waterdamp te onttrekken. Het uit den filter vallende meel is nu voor de broodbereiding gereed. Met deze korte beschrijving der maalinrichting gelooven we te kunnen volstaan, om den lezer een klein idee te geven van den stoommeelmolen, om vervolgens terug te keeren tot de bakkerij, het eigenlijke doel van ons kijkje. Het lokaal, waarin de bakkerij gevestigd is, is ongeveer 12 M. breed en 14 M. lang of diep. Daarin bevinden zich: 3 enkele heetwater ovens, waarvan een met een droogoven bo ven den bakoven. 1 deegmengmachine voor munitiebrood met twee daarbij behoorende metalen troggen op wielen. 1 deegmengmachine voor beschuit. 2 bouten troggen met plaatijzeren beslag. 1 broodbak (draagbaar) voor 50 brooden. 2 weegschalen, broodplanken, stellingen enz. enz. zoomede een locomobiel (verticale transportabele) van vier paarden krachten tot het in beweging brengen der mengmachines. De drie ovens zijn naast elkaar geplaatst, van steen opgemetseld en vormen ieder een blok van 2.70 M. breed, 2.75 M. hoog en 5 M. diep. De bakruimte heeft den gewonen vorm: de bodem is een rechthoek van 3 40 bij 1.80 M., bet bovenvlak is gewelfd. De stookruimte bevindt zich aan de achterzijde en is door een

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 23