232 Daar de handelsindustrie tegenwoordig reeds aluminium kan leveren zonder koper en silicium gehalte lag wel de conslusie voor de hand, dat men hier met onzuiver aluminium te doen had. Toch kon de aanwezigheid van koper en silicium niet in zoo korten tijd tot algeheele oxydatie hebben geleid, indien daartoe geen andere in vloed had mede gewerkt. Spoedig bleek dat die invloed bestond in de vasthechting der alumi- niumbeslagdeelen aan het lederwerk door middel van koperen klinknagels. Hierdoor ontstaat eene galvanische stroom, die het aluminium ontleedt, welke ontleding bovendien (volgens de Pharmaceutische Centralhalle fur Deutschland) door het hooge kopergehalte in de hand wordt gewerkt. Eene proefneming in deze richting toonde onmiddellijk aan dat hier werkelijk ontleding langs galvanischen weg (electrolyse) had plaats gehad. Een aluminiumplaatje toch, in aanraking gebracht met koper en een weinig water, toonde binnen 18 uren ontleding op de plaats van aanraking in het water werden vlokjes van aluminium liydroxyde zichtbaar. Een patroontaseh werd gedurende 4 uren in zout water gelegd en daarna gedurende acht dagen afwisselend nat gemaaktna dien tijd waren de aluminiumplaatjes zoodanig ontleed, dat men deze tot op de halve dikte met de nagels kon afkrabben. Daarentegen bleef bij die tasch het knopje in den bodem, dat niet met koper in aanraking is, onaangetast. Dus wel een bewijs, dat de oxydatie door electrolyse werd veroorzaakt. Een voorbeeld van een aluminiumplaat, die aan den galvanischen stroom weerstand had kunnen bieden, leverde een aluminium gordelplaat, be- hoorende tot het ledergoed, dat in 1893 met de Koloniale reserve was uitgezonden. Deze plaat had aan de binnenzijde een messingen sluithaak, welke er met twee aluminium klinknagels op was bevestigd. Op de aanrakingsvlakken van beide metalen was echter slechts weinig oxydatie waar te nemen, niettegenstaande die plaat toch ook wel herhaal delijk met water en met nat leder in aanraking zal zijn gekomen. Ook van deze plaat werd eene analyse gemaakt en bleek deze uit zuiver aluminium te bestaan met slechts 0.4°/o silicium vermengd. Door de meerdere zuiverheid had klaarblijkelijk slechts weinig electrolyse plaats gehad. Proefondervindelijk is dus gebleken dat, om aan klimaatsinvloeden weerstand te kunnen bieden, het aluminium zoo zuiver mogelijk dient te zijn en nimmer met vreemde metalen in voortdurende aanraking mag worden gebracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 245