11 dubbelen wand, waartusschen een kleine ruimte, gescheiden van de bakruimte. Bij een doelmatige plaatsing, nl. het achterste gedeelte van den oven door den muur van het baklokaal heengebouwd, kan dus de oven gestookt worden buiten 't eigenlijke baklokaal. In dit lokaal heeft men dus geen last van rook, vuil, steenkolen enz. waar door de zindelijkheid in de bakkerij niet weinig bevorderd wordt. Dit voordeel is niet gering, want een ieder weet door welke geringe oorzaken, waaronder die voortspruitende uit onzindelijkheid in de eerste plaats, een baksel kan mislukken of althans minder goed uitvallen. Zoowel op het bodemvlak als tegen het gewelfde bovenvlak der bakruimte is een laag ijzeren aan beide einden geslotenbuizen bevestigd, die met het eene einde reiken tot aan de voorzijde van de bakruimte en met het andere einde, door de twee scheidingswanden heen, tot in den vuurhaard. Beide lagen hebben een eenigszins naar den vuurhaard toe hellenden stand. Deze buizen, vervaardigd van stevig ijzer, hebben een dikte van 7 millimeter, terwijl de diameter van den buitenomtrek 34 millimeter bedraagt. Zooals gezegd zijn ze aan de beide uiteinden gesloten (dicbtgesmeed) en voor een gedeelte met water gevuld. In de onderste laag bevinden zich 30 en in de bovenste laag 32 zulke buizen. Door de helling naar den vuurhaard toe bevindt zich het water steeds in dat gedeelte der buizen, dat met den vuurhaard in aanraking is. De eigenlijke bakvloer is een ijzeren plaat van 3.22 cM. lengte en 1.63 cM. breedte, die middels rolletjes, over een paar rails, die tusschen de buizen op den bodem van de bakruimte zijn bevestigd, bewogen kan worden. Deze rails zijn aan de voorzijde van den oven verlengd, zoover dat de bakvloer eigenlijk een wagen op lage wielen, geheel buiten de bakruimte getrokken en deze ruimte door een schuifdeur gesloten kan worden. Deze schuif deur vormt de afsluiting van den ovenmond en bestaat uit een kast, opgevuld met een de warmte slecht geleidende stof. De deur is naar boven beweegbaar in een sleuf, en de sluiting daarin moet zoo voldoende zijn, dat de tijdens het bakken zich ontwikkelende waterdamp daardoor niet kan ontwijken. Ten einde deze zware schuifdeur in beweging te brengen zijn aan de voorzijde daarvan getande staven aangebracht, waarop ronsels

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 24