12 werken, dia mat twee raleren met de handen in beweging gebracht, de deur omhoog of omlaag schuiven Ten einde deze beweging te vergemakkelijken zijn aao deze raderen nog middels kettingen bevestigd gewichten, die evenwicht makende met de schuif deur, gelegenheid geven deze tot elke gewenschte hoogte te openen. In de schuifdeur zijn wijders twee met stevig glas gesloten ope ningen, waardoor men tijdens het bakken het verloop daarvan kan volgen, indien men door een dier openingen ziende door het andere voldoende licht naar binnen laat vallen. Om de bij het bakken ont staande waterdamp zoo noodig te kunnen laten ontsnappen, is in het bovenvlak van de bakruimte een met een schuif afsluitbare opening aangebracht in verbinding met den schoorsteen. De werking van den oven is nu eenvoudig deze: de in den vuur haard uitstekende uiteinden der buizen worden verhit; daardoor ontstaat in de buizen echte Papiniaansche potten dus een meDgsel van verhit water en stoom van hooge spanning. Bij voort gezette verhitting neemt de temperatuur en tevens de spanning toe, totdat deze bij de voor het bakken van munitiebrood gewenschte temperatuur van ongeveer 210° R. in de bakruimte, een aantal van soms ongeveer 100 atmosfeeren bedraagt. Het spreekt van zelf, dat om deze spanning te kunneweerstaan de buizen van deugdelijk materiaal gemaakt moeten worden. De buizen, zooals ze dan ook in de Borbecker machinenfabriek van Wieghorst te Berge-Borbeck bij Essen aan de Ruhr welke fabriek ook de ovens in de bakkerij te 's Gravenhage heeft geleverd vervaardigd worden, zijn beproefd op een spanning van 400 atmos feeren.Voor alle zekerheid en om den meester bakker gelegenheid te geven, den stoker bij het verhitten der buizen eenigszins te kunnen contröleeren, is op een der buizen aan de voorzij ie van den oven een manometer aangebracht. Intusschen is dit geen afdoend middel om 't springen der buizen te voorkomen, want in niet alle buizen is de spanning steeds gelijk aan die in de buis, waarop de manometer staat; bovendien verandert mettertijd iu het gebruik het weerstands vermogen van het ijzer, zoodat het gevaar van springen niet geheel is buitengesloten. Dit gevaar is echter vaak overdreven, want zegt de hiervoren reeds vermelde Commissie, in haar rapport bldz. 288

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 25