252 ad 1 en 2. Deze variatiën zijn onafhankelijk van de gebezigde tempeering. Zelfs bij de zorgvuldigste fabricage en bij de accuraatste bediening kunnen zij niet vermeden wordentoch zijn zij naar ver houding zeer klein en hun invloed kan dan ook in de meeste gevallen gelijk nul worden gesteld. ad 3. Ook deze oorzaak is onafhankelijk van de gebezigde tempee- ringzij werkt dus op korte afstanden even krachtig als op verre. Zij overtreft doorgaans al de andere in beteekenis en moet dan ook als de hoofdoorzaak van de spreiding der brandtijden worden be schouwd. Bij het explodeeren van de slagsas in den percuteur ontwikkelt zich voor een zeer kort oogenblik een hooge gasdruk, die gepaard gaat met eene hooge temperatuur. Dit heeft tengevolge, dat een gedeelte der saskolom met groote snelheid wegbrandt, en eerst nadat de gasdruk in het inwendige der buis evenwicht maakt met de damp- kringsdrukking, begint de saskolom met eenparige snelheid te branden. Soms nu zal dit eerder, dan weer later geschieden en op deze wijze ontstaan uit den aard der zaak variatiën in den brandtijd. ad 4. Deze variatiën zijn evenals de vorige onafhankelijk van de gebezigde tempeering. Blijkens genomen proeven zijn zij zeer klein en van geen meetbaren invloed op de spreidingen der brandtijden. ad 5. De spreiding in den brandtijd der sasringen is de eenige oorzaak, wier werking toeneemt met het grooter worden van de tempeering. Deze spreiding wordt veroorzaakt door twee omstandig heden, ten eerste doordien de saskolom niet volmaakt homogeen is, en ten tweede doordien de eene ring wat meer vocht heeft geabsorbeerd dan de andere, tengevolge waarvan de snelheid, waarmede de saskolom verbrandt, bij verschillende ringen niet gelijk kan zijn. Indien de saskolom niet geheel homogeen is zullen sommige onder- deelen wat sneller en andere weer wat langzamer verbranden. Zij aangenomen, dat de spreiding in brandtijd van 1 verdeeling gelijk t secunden is, dan is de spreiding in brandtijd van n verdeelingen gelijk aan t2 -)- t2 -f- .t2 t n. De spreiding derhalve, die ontstaat, doordien de saskolom niet volmaakt homogeen is, en daar door op ieder punt niet steeds met dezelfde snelheid verbrandt, ia evenredig met den vierkantswortel uit de lengte der kolom, of m. a. w. der tempeering.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 265