254 Bij de behandeling van de spreiding der trefpunten hebben wij onder de oorzaken der spreiding mede beschouwd de variatiën in het projectielgewicht. Uit den aard der zaak zal deze oorzaak zich ook doen gevoelen bij de spreiding van de springpunten der granaatkartetsen. Doch daar men deze projectielen veel gemakke lijker op het juiste gewicht kan brengen dan granaten, zullen deze variatiën veel geringer zijn en bijgevolg ook de spreiding, die er het gevolg van is. Bovendien werkt bij het granaatkartetsvuur nog een machtige factor mede, dien nien bij het granaatvuur niet heeft, name lijk de onregelmatige werking der tijdbuizen. Vooral deze laatste omstandigheid maakt, dat de invloed van de variatiën in het projectiel gewicht bij het granaatkartetsvuur ternauwernood merkbaar zullen zijnwij zullen dan ook dien invloed verder in deze verhandeling verwaarloozen. De hoofdoorzaken, die de spreiding der springpunten teweegbrengen, zijn alzoo: 1/ de variatiën in de aanvankelijke snelheden, 2/ de variatiën in de schootBhoeken, 3/ de variatiën in de brandtijden der buizen. Wij zullen in het navolgende onderzoeken hoe groot de spreiding is, die door deze oorzaken teweeggebracht wordt, en tevens nagaan in welke richting zij werken. ad 1. Zij in fig. 4 Os de schootslijn en S het gemiddeld spring- punt, dan is Ss de valhoogte van het projectiel. Veronderstellen we nu, dat de oorzaken sub 2 en 3 niet bestaan, dan zullen alle projectielen in de richting Os worden weggeschoten, en alle na een zekeren tijd springen, die steeds volmaakt dezelfde is. Denken wij ons nu voor een oogenblik de zwaartekracht opgeheven, dan zal een projectiel, dat met de gemiddelde snelheid wordt weggeschoten in s springen. Projectielen daarentegen met de grootste en kleinste snelheid zullen springen in a en b. Nemen wij nu weer overeen komstig de werkelijkheid aan, dat de zwaartekracht wel werkt, dan zullen de projectielen niet in a, s en b springen, maar zooveel lager als de valhoogte bedraagt. De valhoogte nu is bij gelijke projectiel gewichten alleen afhankelijk van den vluchttijd hier den brandtijd der buis, en daar alle brandtijden verondersteld zijn volmaakt gelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 267