13 van het 16de deel der verslagen, rapporten en memoriën voor het Ned. leger: „de deugd van het fabricaat (der buizen) bestaat niet alleen hierin, „dat zij op een spanning van 400 atmosfeeren beproefd zijn, maar „ook daarin, dat, war.neer zij springen, wat bij langdurig gebruik, „toevallige omstandigheden, gebrek aan toezicht enz., toch altijd „mogelijk blijft, niet de uiteinden er als projectielen afvliegen, maar „de buizen eenvoudig scheuren, waaraan zooals meerdere gebruikers „der commissie verzekerden geen gevaar verbonden is, omdat de „werking in den regel tot de binnenruimte van den oven beperkt "„blijft". De ondervinding in de ïïaagsche bakkerij opgedaan bevestigt in derdaad deze meening. In 6 jaar tijd moesten drie buizen verwisseld worden. Zij waren aan het in den vuurhaard uitkomende einde gebarsten, met geen ander gevolg, dan dat het uitstroomende water trouwens een betrekkelijk kleine hoeveelheid eenige opschudding teweeg bracht in de rustig brandende steenkolen. Met de vermelding, dat aan den oven zich nog bevinden aan de voorzijde een pijnmeter om de temperatuur in den oven te kennen, en aan de achterzijde boven den vuurhaard een bak, waarin ruim 130 liters water verwarmd kunnen worden om te dienen voor de deegbereiding, gelooven we ook voor zoover dat zonder teeke- ningen kan gescheiden een vrij voldoende beschrijving van de inrichting en de werking van den oven te hebben gegeven, om den lezer in staat te stellen zich daaromtrent eenigszins een denkbeeld te vormen. Hoe het bakken geschiedt, zullen we later zien. De deegmengmachine bestaat uit een ijzeren trog, de helft van een volgens zijn lengteas doorgesneden cylinder met een hoogte van 1.5 M. en een diameter van 0.9 M. Deze trog is horizontaal geplaatst, de opening eenigszins door opstaan de vlakken naar boven verlengd en draaibaar om een met de lengte as van den cylinder samenvallende spil, die buiten den trog in twee tappen rust. Op die spil bevinden zich buiten den trog raderen (om de spil te doen draaien,) en in den trog twee schroefvormig

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 26