261 3. Traditie. Waar zulks mogelijk is, is het zeer aan te bevelen in de uniform zulke zaken te behouden, welke tengevolge van de traditie het wapen of korps een eigenaardig karakter geven; het zelfde geldt van versieringen, die haar ontstaan te danken hebben aan feiten uit de geschiedenis van het wapen, c. q. korps. Zulke versieringen zullen de herinnering aan roemrijke daden levendig houden, aldus den korpsgeest verheffen en den man trotsch doen zijn op het onderdeel, waartoe hij behoort. Yele onderscheidingen tus- schen de verschillende wapens zijn dan ook op traditie en geschiedenis gegrond. Behalve traditie, zal het nationaal karakter van het volk dikwijls grooten invloed op de uniform hebben; hiervan zijn boven reeds een paar voorbeelden aangehaald. Meermalen gaat een bijzondere uniform, op traditie en geschiedenis gegrond, gepaard met een afzonderlijken naam. Ik noem slechts de huzaren, afkomstig uit Hongarije. Toen op het laatst van de 14e eeuw Hongarije zich krachtig ontwikkelde en zijn krijgsmacht reor ganiseerde, werd bepaald, dat de eigenaars van hofsteden verplicht waren bij het ten strijde trekken twintig man, geheel uitgerust, in het veld te brengen, waarvan één ruiter. Yan het Hongaarsche woord „huss, dat twintig beteekent, is het woord hussaren of huzaren afgeleid. In alle legers bijna vindt men tegenwoordig de huzaren als lichte cavalerie en nog uitgedost in de Hongaarsche kleederdracht, zij het dan ook met eenige wijzigingen. De lansiers hebben hun eigenaardige uniform met de ulanca en de shapka te danken aan de Poolsche uhlanen, welke naam met de daaraan verbonden aloude kleederdracht, in het Russische, Pruisische, Saksische en Oostenrijksche leger nog bestaat. Ook de Engelsche lansiers dragen nog de ulanca met de shapka, de Belgische alleen de shapka. Hoe gevreesd de Pruisische uhlanen in 1870 waren, is overbekend. Yier uhlanen waren voldoende om Nancy in te nemen door den schrik, die hun naam en uniform verspreidden. Bij vele infanterieën onderscheidt men o. a. grenadiers, musketiers, fuseliers, voltigeurs, jagers, lichte infanterie, enz. Oorspronkelijk een gevolg van de vroegere vechtwijze, heeft deze indeeling uit een tactisch oogpunt alle waarde verloren. Dat echter tactici van naam den

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 274