262 invloed der traditie erkennen, blijkt uit hetgeen vermeld staat op blz. 18 van Hoogeboom en Pop, Leerboek der Tactiek voor de Cadetten van alle Wapens, le deel: „Waar men dan ook de namen fuseliers, muskeliers en grenadiers behouden heeft, moet dit meer aan een zeer oordeelkundige huldiging der traditie toegeschreven worden dan aan verschil in bestemming of tactische waarde." Op deze onderscheiding zijn verschillende uniformen gegrond, haar ontstaan aan de traditie te danken hebbende. Als een sprekend voorbeeld van den indruk, dien een welbekende uniform op den vijand maakt, zij nog het volgende medegedeeld. De kurassiers van Napoleon I, welke een welverdienden naam hadden en dan ook geregeld de vijandelijke cavalerie voor zich uit dreven, droegen roode mantels. Zijne dragonders, die witte mantels droegen, waren minder gevreesd; tegenover dezen durfde de vijandelijke ruiterij het nog wel opnemen. In den slag bij Friedland deed Na poleon zijn kurassiers met de dragonders van mantel verwisselen en met succes. Toen er eenige jaren geleden in Engeland op aangedrongen werd de ver zichtbare roode jassen althans in de koloniën af te schaffen, werd hiertegen aangevoerd, dat de Engelsche soldaat, in alle oorlogen als „roodrok" bekend en geducht, bij het verliezen zijner befaamde en gevreesde uniform lang niet dien moreelen indruk op den vijand zou maken als thans. Dit bezwaar werd van genoeg belang geacht om de roode jassen te behouden. Men is echter in 1896 van meening veranderd en nu zijn in alle koloniën, ook voor de troepen uit het moederland de bruingrijze khakee uniformen ingevoerd. En zoo vindt men in alle legers bij alle wapens en diensten, het een of ander, dikwijls een kleinigheid, die haar ontstaan te danken heeft aan de traditie en die niet gaarne gemist zou willen worden, niettegenstaande ze dikwijls hinderlijk in het gebruik is. De artillerie officieren van het Nederlandsche leger zien hun collega's in Ned. Indië niet zonder afgunst de giberne met de ge kruiste kanonnen en de kroon daarboven, dragen terwijl omgekeerd vele artilleristen van het Indische leger hun Hollandschen kameraden den raditioneelen fluweelen kraag, die ook in Duitschland en Italië met fluweelen mouwopslagen bestaat, benijden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 275