263 Id het Spaansche leger dreigde eens een opstand uit te breken, toen een minister van oorlog den „ross", het bekende, onpractische hoofddeksel van het Spaansche leger, van boven breed en van onder smal, wilde afschaffen. Slechts noode is men er in Engeland toe kunnen overgaan om ook de Hooglandsche regimenten gedurende hun verblijf in de ko loniën hun nationale dracht te doen afleggen. Sedert lang droegen zij in Indië in plaats van de hooge, aan een zijde overhangende muts van eigenaardig model, den kurken helmhoed; om hen echter te bewegen in plaats van den geruiten „tartan" met de regiments- kleuren en van den rooden „kilt" een khakee pantalon en blouse te dragen, was veel tact noodig Toch is dit in 1896 doorgezet* Het Engeleche legerbestuur was echter zoo verstandig de Highlan ders een hunner karakteristieke onderscheidingsteekenen te doen behouden. Zoo bv. behield het beroemde regiment Koninklijke Hooglanders, de „Black Watch" ook op den tropenhelm de roode „hackle" [haneveeren] pluim, waardoor dit korps zich van andere onderscheidt. De officieren der Hooglandsche regimenten dragen ook bij hun koloniale uniform de „clagmore", een zwaren degen met tweesnijdende kling en bijzonder gevormd gevest. Als een voorbeeld van versieringen, welke moeten dienen tot het levendig houden van de herinnering aan roemrijke daden, noem ik het Gloucestershire regiment van het Engelsche leger, hetwelk op de achterzijde van den helm dezelfde versierselen draagt als op de voorzijde, als heriunering aan het schitterend gedrag van zijn l6. bataljon gedurende den Egyptischen veldtocht in 1801. Aan alle zijden plotseling door vijanden omsingeld zijnde, behield dit bataljon de zege door een onstuimigen aanval van het achterste gelid, dat hiertoe keert maakte. Hoe dikwijls werd niet voorgesteld de uniform der Nederlandsche Rijdende artillerie te wijzigen, doch steeds tevergeefs. De „Rijers," die hun tegenwoordige uniform ontleenen aan die van een huzaren- regiment, in vereenigiDg waarmee zij in den tiendaagschen veldtocht huD roemrijken naam bevestigden, zouden hun torenhoogen kolbak en geelgetresden dolman niet willen missen. Behalve een zeer gemotiveerd streven om de uniform een nationaal

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 276