265 een bedrag van f 335,25, eene som, die als weggegooid beschouwd kan worden. Het even overbodige en zelfs schadelijke helmgarnituur met inbegrip van den stormband tot versiering, doch zonder de punt, kost volgens dezelfde prijslijst f 0,54. Deze kleine getallen geven, voor het geheele leger berekend, een vrij aanzienlijk bedrag, hetwelk veel nuttiger besteed zou kunnen worden. Ik spreek hierbij nog niet eens over de kosten der volmaakt overbodige en zeer leelijke uitmonstering op de borst en de naden van de mouwen der attila, de blinkende knoopen enz. Een krachtige factor voor het tot stand komen eener uniformverandering is dikwijls de handige wijze, waarop eigenaars van groote fabrieken, enz. uitlokkende, doch dure modellen te bestemder plaatse weten te doen aannemen, waardoor het leger belang dikwijls het veld moet ruimen voor het belang van enkele particulieren. Niet algemeen bekend is waarschijnlijk, waaraan de leelijke roode pantalons in het Eransche leger hun ontstaan te danken hebben. Alleen een streven ter bevoordeeling van de nationale meekrap industrie was er de oorzaak van. 5. Onderscheiding van de verschillende wapensdienstenkorpsen rangenenz. De practijk eischt verschil in de uniform der verschil lende wapensoorten, enz. De bereden wapens hebben bv. een andere beenbekleeding en sporen aan de schoenen noodig. Onderscheid tusschen de uniformen der vier wapens is te velde niet dringend noodzakelijk; het groote, dadelijk in het oog vallende verschil in bewapening en uitrusting is in den regel al duidelijk genoeg. In het garnizoen echter, waar de soldaten meestal niet in volle wapen rusting verschijnen, is een verschil in uniform van veel belang. Te velde zijn verder duidelijke distinctieven noodig. Een ordonnans, die dikwijls den persoon, wien hij zijn bericht moet overgeven, niet kent, moet dezen aan zijn uniform kunnen herkennen. Voor eenigszins groote legers zijn bovendien duidelijke verschillen tusschen de korpsen van hetzelfde wapen van veel belang. Een soldaat moet spoedig zijn korps na het gevecht, waarbij de verschillende onderdeelen dooreengeraakt zijn, kunnen terugvinden Het herstellen der tactische orde na elke botsing met den vijand is een gebiedende eisch en kan door een duidelijke onderscheiding der korpsen niet dan ten zeerste bevorderd worden. Dat verder de verschillende

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 278