14 daarom heen gewonden beugels door dwars- steunijzers met de spil ver bonden. De eigenaardige vorm dezer beugels of schoepen maakt, dat bij het mengen van het meel, het deeg niet alleen in een verticale beweging wordt gebracht, maar daaraan tevens een heen- en weer- gaande beweging wordt medegedeeld. Dat de trog bovendien nog zelf om de spil draaibaar is, heeft ten doel het gereed gemaakte deeg er gemakkelijk uit te halen. Met behulp van een zwengel wordt een schroef zonder eind gedraaid, die, werkende op een aan den trog verbonden getand rad, den trog ongeveer 90° doet kantelen. Het steeds doordraaiende mengijzerde spil met de schoepen doet dan het meel vanzelf uit den trog vallen. Tijdens het mengen kan de heele toestel van boven met een deksel gesloten worden, om het invallen van stof enz. te voorkomen. Het mengwerktuig voor beschuit is zwaarder gebouwd en de trog daarvan niet beweegbaar. Deze zware constructie houdt verband met de meerdere stijfheid van het deeg voor de beschuitbereidiug. Om den trog te ledigen, zijn onderaan twee schuiven aangebracht, waardoor het deeg naar buiten kan vallen. Na de mengmachine verlaten te hebben, wordt het deeg met een plaatijzeren trog, beweegbaar op wielen, overgebracht naar houten troggen, van binnen met plaatijzer beslagen. Yan uit deze troggen wordt het deeg voor het munitiebrood tot bollen verwerkt, om daarna in de ovens tot brood te worden verbakken. Met het deeg voor de beschuitbereiding gaat 't eenigszius anders, Na de mengmachine verlaten te hebben wordt 't gebracht tusschen twee walsen, die het samenpersen tot koeken van een bepaalde dikte, die daarna in reepen gesneden, door den beschuitpers in stukken van den geweuschten rechthoekigen vorm worden verdeeld. Deze rechthoekige stukken deeg worden vervolgens in de ovens tot beschuit verbakken Beide laatstgenoemde machines staan ia een aan het baklokaal bij - gebouwde kleine ruimste. Voor het (leegmaken van het munitiebrood wordt een hoeveelheid meel van 250 Kg. of zooveel minder als noodig is in de meng- of kneedmachine gestort. Deze hoeveelheid bestaat voor 3/4 uit meel

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 27