267 In Rusland heeft men alleen verschillen in de uitmonstering. In Duitschland onderscheidt zich de artillerie door haar zwart fluweelen kraag en mouwopslagen, terwijl infanterie en dragonders gekleurde kragen en mouwopslagen dragen, kurassiers, huzaren en uhlanen de unifom, voorgeschreven door de traditie, hebben en het „Ingenieur korps" witte of zilveren belegsels en uitmonstering heeft. Bovendien draagt de artillerie, evenals in Engeland, inplaats van een punt, een ronden kogel op den helm. In Oostenrijk draagt de infanterie blauw, de cavalerie blauwe blouses met roode pantalons, de huzaren met een lage shako, de dragonders met helm en de uhlanen met shapka, de artillerie daarentegen bruin. De Italiaansche infanterie draagt blauw met roode uitmonstering, de artillerie echter met oranjegele uitmonstering, zwart fluweelen kraag en mouwopslagen en twee ge kruiste kanonnen, waarboven een vlammende granaat, op de knoopen. Van meer belang is echter een onderscheiding tusschen de korpsen van eenzelfde wapen onderling. In Nederland draagt de infanterie het regimentsnummer op de koppelplaat, de schouderpassanten en het hoofddeksel (de grenadiers in plaats hiervan een vlammende granaat, de jagers een hoorn); de huzaren op de sabeltasch. Wen- schelijk zou het zijn ook in Indië het bataljonsnummer op de kop pelplaat te doen aanbrengen. In Frankrijk is het regimentsnummer zichtbaar op den kraag en op het hoofddeksel. In Duitschland heeft men door opeenvolging der kleuren wit, rood, geel en blauw voor kraag, schouderpassanten en mouwopslagen verschillen aangebracht. Men is zoo ver gegaan, dat een ingewijde aan de sabelkwast kan zieD, tot welke compagnie de man behoort. In Rusland staat het regimentsnummer op de veldmuts en het nummer der divisie op de schouderpassanten. In elke divisie worden de vier regimenten aan geduid door verschillende kleuren van band om de muts, kraag en schouderpassanten. De regimenten zijn doorloopend genummerd; elk vierde regiment heeft dezelfde kleur van band om de muts, kraag en schouderpassanten. Het 3°, 7e, lle, 15e, enz. regiment infanterie draagt b. v. een witten band om de roodgebiesde muts, een witte kraag en blauwe schouderpassanten. Het 3e regiment, hetwelk behoort tot de le divisie draagt op de mufs het cijfer 3 en op de schouderpassanten het cijfers 1, enz.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 280