269 Wat de distinctieven voor de verschillende rangen en graden aan gaat, is het rationeel, dat de officieren hetzelfde model van uniform moeten dragen als de troep, zij het dan ook van fijner stof. Het zou verkeerd zijn den officieren een uniform te geven, welke sterk van die van den troep afwijkt. In den oorlog zou dit een aanmer kelijk verlies onder de officieren veroorzaken, vooral in koloniale oorlogen, waar men op vrij korten afstand elkaar bevecht. Gedurende den Krim-oorlog droegen de Russische officieren zeer terecht een overjas van dezelfde bruingrijze kleur als die van den troep; hun Engelsche en Fransche collega's waren zoo onverstandig zoo schitte rend mogelijk, liefst nog in groot tenue, ten strijde te trekken. De gevolgen bleven niet uit. Het rangdistinctief kan men aanbrengen op de mouwen, den kraag en de schouders. Het meest practisch en sierlijk zijn galons op de mouwen, zooals het Fransche leger en onze marine hebben. Sterren op den kraag, zooals bij ons en in Ostennjk, zijn minder te verkiezen, omdat ze niet altijd duidelijk zichtbaar zijn en dikwijls min of meer bedekt zijn door den baard; bovendien kan men bij mouwdistinctieven den rang ook aan de achterzijde van den betrokken persoon herkennen, bij kraagdistiuctieven alleen van voren. Distinctieven op de schouders, zooals in Duitschland, Rusland en Italië zijn nog moeilijker waar te nemen, vooral als de persoon in quaestie eenigszins lang is. Hoe zal men bv. bij een Russisch officier van eenige lengte kunnen zien, of hij twee, dan wel drie sterren op de schouderpassanten heeft, dus 2e of 1® luitenant is? De onderscheidingsteekenen van militairen beneden rang van officier zjjn bij ons, België, Frankrijk en Engeland op de mouwen aange- gebracht, in Duitschland op den kraag, in Rusland op den kraag en de schouderpassanten. Hoe weinig zich bij ons een adjudant-onder officier en onderluitenant, hoewel beiden onderofficier, van een officier onderscheiden, is bekend. In de meeste legers bestaat nog de sjerp, welke alleen door of ficieren gedragen wordt. De kleur wordt door de traditie of de geschiedenis aangegeven. De oranjesjerp bij ons behoeft geen nadèie toelichting. In Rusland en Duitschland wordt ze tegenwoor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 282