270 dig alleen in groot tenue gedragen en is resp. zilver en zwart-wit gekleurd. In Engeland is ze rood en wordt over den linker schou der gedragen. Ook de non-commissioned officers (onderofficieren) dragen ze, doch over den rechterschouder links afhangende. In Italië wordt de blauwe sjerp, uitsluitend door officieren, over den rechterschouder gedragen. Behalve de sjerp behoort ook het dragon van de sabel tot de veldteekens van den officier. Kiest men van de gebruikelijke methoden van onderscheiding de beste, dan komt men tot de volgende conclusie: Het verschil tusschen de verschillende wapens en diensten geve men aan door uitmonstering van verschillende kleur met inachtneming van de emblemata, door traditie of geschiedenis gewettigd. Ter aanduiding van de verschillende korpsen is de methode, gevolgd in Nederland, voor kleine legers de meest doeltreffende en eenvoudigste. Graad- en rangdistinctieven brenge men aan op de mouwen in den vorm van galons. Andere noodige kenmerken, bv. voor scherpschut ter, richter le klasse, waarnemer, verschillende ambachten, enz., kunnen, daar ze niet groot behoeven te zijn, eveneens op de mouwen anders op de kragen een plaats vinden. Gaat men de verschillende factoren na, welke zich bij de vast stelling eener uniform doen gelden, dan is het duidelijk, dat het zeer lastig zal zijn, aan de dikwijls uiteenloopende eischen te voldoen- In elk geval moet aan den eisch van practische bruikbaarheid de eerste plaats worden ingeruimd. Ik zal beproeven hieronder in grove trekken een velduniform voor een koloniaal leger te ontwer pen, welke m. i. in voldoende mate aan elk der gestelde voorwaar den voldoet. Hoofddeksel. Een slappe, breedgerande, waterdichte vilten hoed, van niet te groote afmetingen, voorzien van een leeren stormband, niet zwaarder dan 0,4 KG; zonder eenig versiersel, ten einde het gewicht en de zichtbaarheid een minimum te doen zijn. Inwendige inrichting als van den helmhoed van het Ned.-Indische leger; links en rechts een ventilatie opening; kleur dofbruin. Buis van dofbruin khakee met snit als het zg. Atjeh buis, doch met liggenden kraag; gesloten door één rij donker gekleurde (metalen

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 283