272 subalterne officieren hebben dezelfde schouderpassanteD, doch zwart. De onderscheidingsteekenen van officieren, onderluitenants en adju dant-onderofficieren bestaan in galons op de mouwen, van het model bij de Kon. Ned. Marine in gebruik; intendance, mil. administratie en geneeskundige dienst hebben geen krul in die galons. Luitenant-generaals hebben één breed en één smal galongeneraais- majoor één breed galon. Majoors en 2e luitenants hebben één, luitenant- kolonels en le luitenants twee en kolonels en kapiteins drie smalle galons. Adjudant-onderofficieren hebben één rondgaande bies (als de opperschippers der Kon. Ned. Marine), onderluitenants hebben er twee. Yoor de overige graden, benevens soldaten le klasse, zijn de distinctieven, zooals nu is bepaald, doch van kleiner afmetingen. Adjudanten dragen ter weerszijden op den kraag een gouden of zilveren ster. De wapens en diensten zijn onderscheiden door verschillende kleur van kraag en mouwopslagen, niet door verschillende uitmonstering. Beide zijn in de practijk even duidelijk, de eerste manier, in verband met de dofbruine kleur der uniform, echter sierlijker. In Engeland is men op dezelfde wijze te werk gegaan bij de khakee velduniformen. Officieren van den generalen staf hebben gouden belegsels op den kraag met roodzijden lis; die van de intendance hebben blauwe belegsels op den kraag. Naast deze uniform, die voor veld- en exercitietenue bestemd is, kan men nog een andere, van sierlijker model vaststellen. Boven is gewezen op het belaog van een fraaie uniform als een krachtig middel om de vrijwillige dienstneming te bevorderen, voor het leger als het Ned. Indische een leveosquaestie. Behalve het boven voorgestelde tenue is dus nog een wandel- en groot tenue noodig, dat aan alle eischen van sierlijkheid en traditie voldoet en waarbij de eischen der practijk op den achtergrond mogen geschoven worden. Ik geloof, dat men met eenige kleine wijzigingen in de tegenwoordige uniform al heel ver zou komen, terwijl een slappe hoed met een bos wap perende haneveeren in den trant van den bekenden bersaglieri-hoed, doch van bescheidener afmetingen in plaats van den helmhoed, zeker veel indruk zou maken. C.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 285