277 bezit. Het wordt hier eenvoudig de vraag het zoeken naar eene O.Hwaarmede men volgens de schietregels ingeschoten raakt. Moeten er na of tijdens bet groepsschieten correcties worden aan gebracht, dan dient men daarbij aan de op den wijzer aangebrachte verdeelingen zooveel mogelijk de zuivere waarde toe te kennen, die zij in verband met de L S50 zouden moeten hebben Daartoe kan men iedere hoofdverdeeling als 25 M. beschouwen (feitelijk is deze 20 M). Wil men daarbij juister d. w. z. volgens de schootstafels te werk gaan, dan kan men de waarde van iedere hoofdverdee ling in verband met de werkelijke LS50, voor den afstand vaststellen Iedere verdeeling toch komt overeen met 0.25 L.S5n, zoodat dan bij het bergkanon de hoofd verdeelingen op afstanden van 1000, 1500 en 2000 M. respectievelijk de waarden van 4.5, 6.25 en 8 M. ver krijgen. In verband echter met de schietregels voor de bereden artillerie, waarbij op iederen afstand kan worden volstaan met het zelfde percentage aan en [-)-] schoten, en waarbij niet in aan merking wordt genomen, dat de spreiding op het schietterrein grooter is dan die welke in de schootstafel is vermeld, behoeft men zich om de grootte der spreiding niet bijzonder het hoofd te breken zoodat om den toestel gemakkelijk zonder berekening te gebruiken, gerust kan worden aangenomen dat tijdens het grensschieten iedere hoofdverdeeling voor 100 M. geldt en bij het groepschieten voor 25 M. Dit geeft dan het voordeel, dat men bij het aanbrengen van correcties slechts hoogst zelden van den wijzer afloopt, zoodat de zin van ieder volgend schot zelden door redeneering, doch uitsluitend door draaiing wordt bepaald. Een verdere wijziging, die veel gemak oplevert, kan bestaan in het aanbrengen van een index, die over de verdeelschaal wordt geschoven, zoodat men niet steeds behoeft te zoeken naar de verdeeling O.H. waarmede wordt gevuurd en men slechts heeft te zien of de index of aanwijst. Men kan zich deze index, die uit een schuifje met boveuopening en verdeelstreep bestaat, op eenvoudige wijze van karton maken. Yerder dienen om de werkelijkheid meer nabij te komen, op den ballistischen weg, die tot het doel leidt, nog enkele voetangels en klemmen te worden gelegd in de gedaante van en verkeerd

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 290