279 stilstaan dan valt het schot daarbinnen Om de grootte der afwijkingen bekommert men zich niet, daar men die bij het werkdadig vuur ook niet kan nagaan. Moet de OH. vermeerderd worden dan wordt de index voor iedere 100 meter één hoofdverdeeling naar buiten geschoven, bij vermindering daarentegen in de richting van het middelpunt. Wil men tijdens of na afloop van het vuur nagaan, waar het gemiddeld trefpunt ten opzichte van het doel uitgedrukt in LSB0 maat ligt, dan kan men daartoe op de deellijn eene verdeeling in m.M. aanbrengen [1 m.M. 5V L.SBDoor nu de wijzerrand boven die deelschaal te doen stilhouden kan men uit den stand van den index onmiddellijk de gewenschte maat vinden Beschouwen wij nu eens het granaatkartetsvuur, hetgeen wij gaarne geheel zouden wenschen te fingeeren zonder berekeningen te doen, terwijl wij daarbij slechts ééne enkele draaiing met den wijzer zouden willen doen, die ons bij het aangeven van den zin, waarin het spring- punt valt, tevens de S. H. aanduidt. Daar deze laatste in meters moet worden aangegeven, mag men bij de aanduiding daarvan niet zoo luchthartig met de spreiding omspringen als wij dit hierboven bij het granaatvuur deden. Toch zijn wij genoodzaakt om der eenvoudigheidswille twee kleine onnauwkeurigheden binnen te smok kelen, n. 1 deze: de H.Ss0 en de springhoogten evenredig met den afstand te doen opklimmen. Een blik op de schootstafel van het bergkanon zal ons duidelijk doen zien, dat dit van 5001500 M. slechts tot zeer geringe fouten aanleiding geeft De normale S.H bij dat kanon op 1000 M. b.v. is 4 M. de H. S60 2.7 M. Op 1500M. zouden die gegevens dus respectievelijk X 4 6 M. en 1^ X 2-7 4.05 M. moeten worden; volgens de schootstafel zijn ze echter 7 en 4.2 M Yoor het worpvuur met granaatkartetsen, lading No. 2, kan men denzelfden index gebruiken, daar 1 M. S.H. daarbij ook overeenkomt met H.Sbo en de S.H. tot op 1000 M. vrij wel in reden tot den afstand toeneemt. Bij de lading No. 3 is de index maar tot 600 M. te gebruiken, aangezien men de S.H daarboven niet zonder groote onnauwkeurigheden in reden tot den afstand kan doen aangroeien. Hetzelfde verkrijgt men ook bij het veldkanon op afstanden van 10002000 M., indien men de H.SB0 op 1000 M 2 5 M. neemt. Fouten die men dan nog maakt komen, evenals in de werkelijkheid,

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 292