280 voor rekening van (niet bekende) verschillen in brandtijd. Ofschoon dus eene vrij groote mate van nauwkeurigheid kan worden betracht, wenschen wij deze opzetteljjk te vermijden om de voorstellingen meer overeenkomstig de werkelijkheid te doen zijn. Daarom wenschen wij de H.S5Ö ongeveer 1| maal grooter te nemen dan in de schoots- tafel is vermeld. Voor het bergkanon wordt zij dan op 1000 M. 4 M. en voor het veldkanon op dien afstand 3 M. Iedere meter- verdeeling S.H. komt dus bij die vuurmonden respectievelijk overeen met en H.SB0 6.6 en 5 m.M. (1 m.M. 1 /a0 H.S50). Gaan wij nu met bovenstaande gegevens toegerust den anderen arm van den wijzer (dus die welke verdeeld is in 80 verdeelingen elk groot 1 m.M. en voorstellende 1/a0 H.S_0) voor het granaat- kartetsvuur inrichten. Men behoeft daartoe slechts een kartonnen schuif over den arm aan te brengen, waarop de springhoogten in meters zijn vermeld, in verband met de zooeven opgegeven maat. Op 1000 M. hebben de meterverdeelingen hunne juiste waarde, op andere afstanden moeten ze echter door herleiding worden bepaald. Zoo vertegenwoordigt iedere meter op 1400 M. afstand eene waarde van 1,4 M. enz. Met de H.S50 heeft men verder geene bemoeienis. De schuif moet zoodanig zijn ingericht, dat men door eene smalle sleuf (over de geheele lengte) de middelste streep van de verdeel- schaal kan zien. Om correcties in T. (zonder berekening) te kunnen aanbrengen wordt aan de andere zijde van de opening een verdeel- schaal aangebracht, waarvan de deelen bij het bergkanon met 2 M. S.H. overeenkomen en bij het veldkanon met 1 M. Een der T. verdeelingen dient recht tegenover de als uitgangspunt aangenomen S.H. te staan, dus bij het bergkanon tegenover de 4 en bij het veldkanon tegenover de 2. De T. verdeelingen behoeven niet te worden genummerd, waardoor men niet te veel opeenhooping van cijfers verkrijgt. Nog zij vermeld, dat de schaal der S.H. bij het 0-punt eindigt; alles daar beneden rekent voor A. Naar boven is men voor deze schaal aan geen bepaalde grens gebonden, iets dat ook met de werke lijkheid overeenkomt, daar wegens te kort branden van buizen of foutieve T. de sprinhoogten vrij belangrijk kunnen worden. Na deze uiteenzetting van de inrichting van de schaal voor S.H.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 293