281 zal eene kleine uitlegging wel voldoende zijn om te doen zien, hoe men verder met den toestel werkt. Men gaat daarbij van de on derstelling uit, dat de brandtijd der buizen niet bekend is. Weet men deze laatste echter wèl dan kan er bij den aanvang van het vuur rekening mede worden gehouden. Het eerste geval aannemende wordt de schuif op eene willekeurige lengte over den arm geschoven, en draait men den wijzer rond. Het getal waarop de kromme blijft stilstaan geeft ons dan de S.H. Zoo draaiende past men de regels voor de hoogtecorrecties toe, waarbij men de schuif zoo veel T. verdeelingen naar het midden of naar buiten schuift als noodig is om het gemiddeld springpunt te verhoogen of te verlagen. Men zou ook eigenlijk de T. verdeelschaal kunnen missen door den wij zer met een willekeurig cijfer van de schaal der S H. op de krom me stil te houden en dan de schaal zooveel meter te verschuiven als correctie in T. noodig is. De reeds op den arm aanwezige millimeter verdeeling (1/2o L.S50) doet hierbij geen dienst, doch dient behouden te blijven om den toestel ook geschikt te doen zijn om er zuiver theoretisch mede te kunnen werken, betgeen bij het controleeren van schietregels noodzakelijk is. Gelijktijdig met de S H. op den eenen kan het interval op den anderen arm van den wijzer worden aangegeven. Daartoe moet men zorgen, dat beide armen een willekeurigen stand ten opzichte van elkander kunnen aannemeD, daar er anders tusschen interval en S H. een verband zoude bestaan, dat in de werkelijkheid niet bestaat. Om nu de beide armen van den wijzer steeds eenen willekeurigen stand ten opzichte van elkander te doen aannemen, make men den wijzer in het midden scharnierend evenals een passer. De grootte van den hoek regele men willekeurig. Ik ben er van overtuigd, dat op deze wijze het granaatkartetsvuur alles behalve op zuiver theoretische wijze wordt nagebootst, doch de verschillen, die men nu verkrijgt en die ik gedeeltelijk opzettelijk heb gezocht, dienen juist om de werkelijkheid meer nabij te komen. Hoofdzaak is hierbij, dat het vuur in ruwe trekken Daar de aangebrachte correcties luis tert. Hierbij dient nog te worden opgemerkt, dat indien men S.H. en interval bij het inschieten in rekening wil brengen, iedere wij ziging in S.H. op den eenen arm ook gepaard moet gaan met

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 294