282 overeenkomstige wijziging van het interval op den anderen. In dat geval stelt de op dien arm aangebrachte verdeeling geene O.H. doch wel brandtijd voor. Bij parallelle correcties wijzigt men alleen de O H. en mag men niet aan de T verdeelingen komen. Dit is eene afwijking van de correcties in dat geval in de batterij aange brachtwelke niet te vermijden is, wil men den toestel geen bepaald absurde resultaten doen aanwijzen. Op bovenstaande wijze gewijzigd en aangewend gelooven wij wel dat de toestel, dien de heer van Loon ontwierp, voor theoretische schietspelen en voor het controleeren van schietregels ook met vrucht toepassing kan vinden bij oefeningen in de vuurleiding voor hen, die na een eenvoudige bestudeering van den leidraad en het uitwerken van enkele voorbeelden nog geen voldoend begrip van schieten hebben. Men werkt daarmede dan vlug genoeg om de voorstanders eener meer practische beoefening te vriend te houden en nauwkeurig genoeg om de theoretici niet af te stooten, zoodat dan de ballistische vrede in het wapen behouden blijft. Tegen het bezigen van een dergelijJcen toestel bij oefeningen binnenskamers bestaan dan ook geen bezwaren. Wat ik indertijd op technisch gebied tegen den toestel van den heer van Loon aanvoerde, u. 1. dat het lange draaien te veel op onthoud zoude veroorzaken, is bij de behandeling van een goed af- gewerkten solieden toestel gebleken eene onbillijke critiek te zijn geweest. Alvorens ons opstel te besluiten willen wij nog op een paar voordeelen van den bewusten toestel wijzen. Men kan hem n.l. benutten voor iedere trefkansberekening, w. o. ook is begrepen de berekening van het aantal A bij verschillende S.H. Hoewel dit nu bij het werkdadig vuur bij de bereden artillerie niet voorkomt, zoo leidt bespreking bij het inschieten licht tot eenig debat over deze punten, waarbij men dan door berekening en gebruikmaking van de spreidingsschaal en de tabel der waarschijnlijkheidsfactoreD, voorkomende in den leidraad, tot eenig resultaat moet komen. Ge bruikt men echter daartoe den toestel, dan lost men de onderwerpe- lijke vraagstukken in een paar seconden op. Yoor hen, die de

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 295