'283 kromme van de wijzerplaat zelve hebben geconstrueerd is uitleg ging op dit punt geheel overbodig, voor anderen, die de zaak daar entegen minder ernstig hebben bekeken, kan zij van nut zijn. Wil men b.v. weten hoever het gemiddeld trefpunt vóór het doel ligt indien de verhouding van het aantal tot het aantal (-)-) schoten bekend is, dan stelt men den wijzer op de verdeeling van den binnencirkel, die bedoeld aantal schoten (percentsgewijze uitgedrukt) aangeeft. De verdeeling op den arm, die daarbij op de kromme staat, duidt de gevraagde ligging (in L.S 50 uitgedrukt) aan. Deze waarde met de LS.BQ voor den afstand vermenigvuldigende ver krijgt men de ligging ten opzichte van het doel in meters uitgedrukt. Yoor trefkansberekening op eene strook van bepaalde grootte deelt men de afmetingen van het doel op de LS.50 en stelt de verdeeling van den arm, die deze verhouding voorstelt, op de kromme. Het aantal procenten (af te lezen op den binnencirkel), begrepen tusschen den wijzer en het getal 50, met twee vermenig vuldigende duidt ons de gevraagde trefkans aan. De uitlegging hiervoor vindt men bij het nalezen van de wijze waarop de kromme is geconstrueerd (bladzijde 131 en 132 vorigen jaargang). Wil men weten hoeveel A. bij eene bepaalde S.H. kunnen wor den verwacht, dan sohuift men het getal, dat die S.H. aangeeft [met inachtname van de waarde, die de cijfers der S11. op iederen afstand hebben] op het O-punt van den verdeelden arm. Stelt men nu den wijzer met het O-punt van de S H. schaal op de kromme, dan kan men uit de procenten gelegen tusschen den wijzer en het O-punt van den cirkel het aantal A. aflezen. Natuurlijk handelt men bij deze laatste bewerking niet wiskundig zuiver en ook niet volgens de gegevens van de schootstafel, daar de schaal der S H., zooals wij hierboven aantoonden, voor iederen afstand ongeveer 1^ maal te groot is en overigens niet volkomen juist is aangegeven. Het resultaat, dat men dan ook krijgt, is meer een dat dc werkelijkheid nadert. Zonder gebruikmaking van de schuif voor de SH. kan men het vraagstuk ook zuiver theoretisch oplossen. Men deelt dan de H.S.50 op de bepaalde S.H. en stelt de verdee ling van den wijzer, die deze breuk aangeeft [naar het midden re kenende] op de kromme, waarna men het procent A. kan aflezen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 296