284 Tal van andere vraagstukken over de trefkans kunnen zich uit het bovenstaande laten afleiden. Wil men bij de oplossing ervan niet te groote fouten maken, dan dienen de kromme en de verdeelschalen uiterst nauwkeurig te zijn geconstrueerd en volkomen concentrisch te zijn geplaatst. Bij de beide eerste voorbeelden van trefkansbere kening, vooral indien dit op kleine verschillen en op kleine doelen betrekking heeft, zoude de constructie van den toestel aan eischen betreffende de nauwkeurigheid moeten voldoen, die men niet in staat is aan te brengen. Men doet dan beter aan den omtrek van de wijzerplaat de doelpunten te laten staan, die gediend hebben bij de constructie van de opeenvolgende [V20 verschillende] punten van de kromme en plaatst daarbij de getallen van af 0.05 tot 2 met 0.05 opklimmende, ter weerszijden beginnende bij de deellijn aan de gesloten zijde van de kromme. Wil men dan b. v. weten hoeveel °/0 treffers vóór het doel kunnen worden verwacht bij eene ligging van het gemid deld trefpunt van b.v. 0.3 LSB0, dan stelt men den wijzer op het punt 0.3 van den rand en leest op den binnencirkel het aantal °/0 af, zonder naar de kromme te zien. Bij eene volmaakt zuivere construc tie dient dan natuurlijk de verdeeling 6 (20°) van den wijzer met de kromme overeen te komen. Wil men daarbij nog nauwkeuriger te werk gaan dan verplaatst men den binnencirkel, waarop de gekleurde vakjes zijn aangebracht, naar den rand van de wijzerplaat. De kromme wordt dan iets kleiner, doch dat schaadt niet. De S50 verdeeling kan op den tweeden bin nencirkel behouden blijven of wel worden vervangen door op den wijzerplaat eene spiraal van Archimedes aan te brengen, waarbij dan de vermoedelijke afwijkingen langs den wijzer worden afgelezen. Yoor de eenvoudigheid verdient het echter aanbeveling de eerste methode (zonder spiraal) te volgen. Trouwens bij het beoefenen van de schieiregels der bereden artil lerie heeft men bedoelde S50 verdeeling niet noodig. W. J. Giel. Batavia, December 1897. Door omstandigheden is de tweede helft van bovenstaand artikel eenige maanden blijven liggen. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 297