16 Na goed gerold te zijn voor de gansche hoeveelheid van een deeg duurt het bollen maken 20 min. worden de bollen op planken gelegd, om nog gedurende een 10 tal minuten wederom te rijzen". Al deze bewerkingen behoort de meester bakker te controleeren, en is het aan zijn kennis overgelaten te bepaleD, wanneer met een volgende beweikicg kan aangevangen worden* Na op de planken te hebben „nagerezen" worden de bollen in den oven gebracht. Deze is intusschen op temperatuur gestookt- De bakvloer wordt uitgereden en de ovendeur onmiddellijk gesloten om warmteverlies te voorkomen. De bollen worden nu met behulp van korte ijzeren broodschieters op troffels gelijkende van de planken overgebracht op den bakvloer. De bollen, die intusschen zijn verzakt tot bolvormige segmenten, worden in rijen geplaatst iedere volgende rij iets' inspringende in de voot gaande. Deze plaat sing is noodig ten eerste cm geen ruimte te verliezen en ten tweede, cm aan het brood zooveel mogelijk een ionden vorm te geven vol gers 't voorschrift ongeveer 19 a 20 c. M, in doorsnede en 8 c. M. dik. Bij den aanvraag van het bakken zetten de bollen zich in alle richtingen uit, de zijwaartsche uitzetting Ts daarbij natuurlijk 't grootst, maar door de eigenaardige plaatsing der bollen (honigraat gewijze) ontmoeten de massa's elkaar spoedig, stuiten daardoor de zijwaartsche uitzetting, die daarna in een opwaartsche overgaat. In de lengte kunnen aldus 19 en in de breedte 8 bollen geplaatst worden, totaal dus 152 bollen. Na geheel belegd te zijn wordt de bakvloer na opening der deur in den oven gereden, deze dadelijk weder afgesloten en het baksel daarin 65 min. aan de warmte blootgesteld. De meester bakker behoort het bakken te observeeren. Nadat het brood goed gaar gebakken en de schuif tot afvoer der wasem geopend is, wordt de bakvloer uitgereden, de brooden er afgeromtn en deze gedurende 2 uur op stellingen geplaatst om uit te wasemen. Na verloop van dezen tijd zijn de brooden ter distri butie gereed en wegen dan 1.20 kg. Zooals de berekening zal aangeven zijn voor de primitief tot deeg verwerkte 250 kg. meel twee ovens noodig, daar het bakken der geheele hoeveelheid tege lijkertijd moet plaats hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 29