MELK UVT DE HOSPITALEN. Melk ia voor vele zieken 't uitsluitend voedingsmiddel, hare zuiver heid en deugdelijkheid daarom van 't hoogste belang. Toch geloof ik te mogen beweren dat, werkelijk zuivere, onver- valschte melk in betrekkelijk weinig hospitalen verstrekt wordt. De oorzaak daarvan is de moeilijkheid van 't constateeren der zuiverheid. De melk in de ziekeninrichtingen moet zijn volgens de voor waarden van aanbesteding: versche, zuivere koemelk, tot (lees: met) een soortelijk gewicht van minstens 1,022, gelijkstaande aan 3° op den pharmaceutischen vochtweger. De keuring geschiedt door den administrateur en bepaalt zich natuurlijk hoogstens tot uiterlijk voorkomen, den reuk en den smaak en 't gebruik van den areometer. Toch is er veeltijds heel wat meer aan verbonden, om de deugde lijkheid der melk te herkennen. Het gebruik van den vochtweger, heeft slechts dan iets te beduiden, wanneer de melk slechts met water vervalscht is, 't geen eigenlijk niet met reden mag worden ondersteld, wanneer de aannemer, zooals meestal 't geval een chinees is. Toevoeging van blikkemelk doet den areometer heerlijk naar de hoogte gaan. De chinees weet diten past het toe. Hij is natuurlijk in 't bezit van een melkweger. Klappermelk (santen) is 'n ideaal vervalschingsmiddel voor melk. Het specifiek gewicht is wel wat lager dan dat van melk, maar dit is te verbeteren door blikkemelk. En dan vooreerst is santen al melk, al is 'c ook geen koemelk. Beiden zijn emulsies, vloeistoffen, waarin zeer kleine vetbolletjes zweven. Alleen op 't uiterlijk is de koemelk van de plantaardige melk bijna niet te onderkennen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 301