289 De santen heeft iets grijzer tint, welke na vermenging met melk, al zeer weinig in 't oog valt. De reuk van zuivere, verache santen, is slechts zwak en in ver menging met melk niet waar te nemen. De smaak is kenneljjk genoeg, maar verdwijnt geheel door be hoorlijke toevoeging van melk en blikkemelk. Een mengsel van 1 deel santen en 3 deelen hospitaalmelk, welke reeds een onbekend quantum klappermelk bevatte, werd geproefd en „zonder bijzonderen smaak" verklaard. Aan den eisch van goedkoopte de eerste van den vervalscher voldoet de klappermelk natuurlijk ook. Behalve suikermelk het woord is niet heel correct, maar toch korter dan: „met suiker geconserveerde melk," (blikkemelk kan ook zonder suiker geconserveerd zijn) behalve suikermelk dan en klap permelk, staat den vervalscher natuurlijk nog water ten dienste, nog minder door oog en smaak te ontdekken, 't Ligt derhalve voor de hand, dat heel wat melk wordt aangenomen en aan de zieken verstrekt, welke alles behalve „pas van de koe" is. Wenschelijk zou het daarom zijn, wanneer meer dan over 't algemeen geschiedt en geregelder de wetenschap van den apotheker tot keuring der melk werd ingeroepen. Waar melk dikwijls het eenige voedsel van den zieke is, staat ze op de grens tusschen voedings- en geneesmiddel en kan er waarlijk geen zorg genoeg voor worden gedragen. Hoe nu de melkvervalsching te ontdekken? Andere toevoegsels dan de genoemden komen, meen ik, niet voor. Gekookte rijst of andere zetmeel houdende stoffen zijn te gemakkelijk te ontdekken door de jodiumproef dan dat de vervalscher zich daar aan zou wagen. Ik tenminste nam de toevoeging van dergelijke andere stoffen nooit waar. Yoor zoover het hospitaal hier betreft is er daarentegen geen reden om aan te nemen, dat de vervalsching met suikermelk en klapper melk niet reeds lang zou gepleegd zijn, toen door den administrateur mijne medewerking gevraagd werd. De melk smaakte niet kwaad, wel wat „dun" en te zoet voor normale melk, alhoewel dit laatste niet opmerkelijk was.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 302