290 De areometer wees 1,020 aan, iets te weinig dus. Een scheikundig onderzoek naar 't gehalte aan vaste stoffen, boter en melksuiker, om uit een abnormaal gehalte tot vervalsching te besluiten, zou natuurlijk te veel tijd vorderen. De melk moet gekookt worden en verstrekt, er wordt dus gewacht op den uitslag der keuring. Er moest dus een snelleren weg gezocht worden, welke de verval- schingen terstond doet kennen. Voorloopig bestond slechts vermoeden, op met water sterk aange lengde 8uikermelk. Om suiker in melk te ontdekken, kan men als volgt te werk gaan. 10 c.c. melk worden in een porceleinen schaaltje vermengd met 100 m.g. resorcine 1) en dan 1 c c. zoutzuur toegevoegd. De toe voeging van zoutzuur geeft bij wat oefening reeds eenig oog op verdunning der melk door het ontstaande coagulum 2). 't Mengsel van melk, resorcine en zoutzuur, wordt nu boven eene kleine vlam gekookt, zóó, dat de rand der vloeistof niet te zeer verhit wordt (niet aanbrandt) en hoogstens vijf minuten lang. Was de melk zuiver zoo bljjft de kleur van 't mengsel wit, of wordt hoogstens grijs, bruinachtig. Ontstaan daarentegen roode plekken op 't schaaltje, iets boven 't niveau der vloeistof en wordt daarna ook 't geheele mengsel duidelijk lichter of donkerder rood, dan kan men zeker zijn, dat de melk rietsuiker, dat is, in ons geval, suikermelk bevat. Na eenig staan wordt de tint gemeenlijk nog sterker. Controle proeven met ontwijfelbaar zuivere melk bewezen de vertrouwbaarheid der beschreven eenvoudige en snel tot het doel voerende handelwijze. Met suikermelk vervalschte melk vertoont onder het microscoop een ontelbaar aantal bacteriën, terwijl versche koemelk daarvan een veel geringer aantal bevat. Ook zijn meestal schimmelklompjes aanwezig. De melk werd eenige achtereenvolgende dagen wegens vervalsching met suikermelk afgekeurd. Intusschen was ook het vermoeden op vermenging met santen gevallen en werd getracht hieromtrent zekerheid te verkrijgen. 1) Resorcine of metadioxybenzol is een organische scheikundige verbinding. Red. 2) Coaguleeren is het door verwarming (of andere oorzaken) stollen van een eiwit oplossing. Coagulum is dus het door een der bovengenoemde oorzaken gestold eiwit. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 303