291 De aangeboden melk had een vaalgrijze kleur, welke vooral bij vergelijking met zuivere melk aan den dag trad. Evenals in vele andere vruchten, komt ook in den klapper en dus in klappermelk rietsuiker voor. De proef met resorcine en zoutzuur zal dus ook voor 't opsporen van klappermelk toepassing kunnen vinden. Het gehalte aan rieisuiker is evenwel slechts gering, vooral wanneer de santen bereid is van ouden klapper. Eene grootere hoeveel heid der te onderzoeken melk, zal dus voor 't onderzoek moeten gebezigd worden, bv. 25 A 50 c.c. met eene overeenkomstige hoeveel heid zoutzuur (ï/jo); terwijl de hoeveelheid resorcine dezelfde kan blijven. Wordt de suiker-reactie in een klein quantum melk waargenomen, dan kan op suikermelk geconcludeerd worden, terwijl naar alle waar schijnlijkheid geen suikermelk, maar santen aanwezig is, wanneer eerst bij eene grootere hoeveelheid melk de reactie intreedt. Scherp is de grens natuurlijk niet en in 't eerste geval kan tevens santen zijn toegevoegd. TV Santen van vrij ouden klapper kon in 50 c.c. melk nog worden aangetoond. Om de gevoeligheid der rietsuiker-reactie eenigszins te kunnen bepalen, werd 1 gram rietsuiker opgelost in 1 Liter melk en 25 c.c. van dit mengsel aan de resorcineproef onderworpen. Er ontstond duidelijke reactie na 3 minuten koken. 10 c.c. der oplossing gaven de reactie niet voldoende duidelijk. Daar blikkemelk voor circa 1 3 uit rietsuiker bestaat, zoo kan reeds de aanwezigheid van ongeveer 3 gram blikkemelk per Liter melk worden aangetoond, door 25 c.c. voor de proef te bestemmen. In den regel zal men dus kunnen volstaan met eene minder gevoelige, maar nog eenvoudiger reactie, welke ik vond in de aanwending van sterk zwavelzuur. Brengt men eene kleine hoeveelheid sterk zwavelzuur b v. 1 c.c. 25 druppels) in een reageerbuisje en giet men hierop voorzichtig een grooter quantum b.v. 5 c.c. zuivere melk, en wel zoodanig, dat de beide vloeistoffen zich zoo min mogelijk mengen, dan zal tusschen beide vloeistoffen geen roode ring ontstaan, ook niet na een uren lang contact. Die ring zal wèl te voorschijn komen, wanneer de melk eene voldoende hoeveelheid rietsuiker bevat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 304