293 Door schade en schande gedwongen, of denkelijk alleen door de eerste, laat de aannemer thans de minder gewenschte surrogaten achterwege. Een dageljjksch onderzoek is daartoe noodig geweest en de administrateur heeft eenige boeken papier in processen-verbaal enz, omgezet. Strafrechterlijk vervolgd of belangrijk beboet wordt de aannemer wel niet voor de bedriegelijke en schadelijke toevoegsels, maar de schade hem door de herhaalde afkeuringen bezorgd, begint toch te overtreffen, die, welke hij beloopt door de verplichte levering van melk zonder genoemde toevoegsels. En deze schade is niet gering; hij koopt de melk in tegen 25 cent de flesch, dat is circa 36 cent per Liter, terwijl de aannemingsprijs ruim 19 cent bedraagt, dat is dus ongeveer de helft. Voorwaar geen voordeelige handel! Maar op zóó'n manier van keuren had hij bij de inschrijving ook niet gerekend. Zijn knoeierij zou ongetwijfeld niet ontdekt worden. Reuk, smaak en areometer staan hem ook ten dienste; zij hebben op zijn mengseltje niets aan te merken. En dan is er nog een factor, welke zeer in zijn voordeel is: het kassian der keurders. Niet eens, maar meermalen, hoorde ik uitdrukkingen als: „De „man kan het er immers niet voor leveren, hij moet wel knoeien „'t goedkeuren van zulke lage inschrijvingen is er de schuld van „je kunt hem (den aannemer) 't vel niet over de ooren halen," en dergelijke. Maar de inschrijving is immers niet verplichtendzij wordt niet in heerendienst uitgevoerd; wie dwingt den aannemer in te schrijven voor een veel te lagen prijs? V oorziet de partikulier zich dan ook niet „waar het 't goedkoopst is"? Waarom zou de regeering dan anders handelen? Neen, niet haar schuld is het, dat zoo laag wordt ingeschreven, 't Is de schuld van de onvoldoende wijze van keuren. Wordt er streng en goed gekeurd dan zullen de te lage inschrijvingen achterwege blijven. Kassian met den te lagen inschrijver behooren wij niet te hebbenik heb liever kassian met den zieken of gezonden soldaat, wien de geleverde slechte of vervalschte waar voor goede wordt voorgezet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 306