- 294 Maar keeren we tot onzen melkleverancier terug. Er blijft hem nog één troost. De voorwaarden van aanbesteding staan hem gracieuselijk toe in de praktijk ten minste om nog een flinken scheut water bij de gekochte melk te voegen. De eisch n. 1. dat de melk een specifiek gewicht van minstens 1,022 moet hebben legt de aannemer aldus uit, dat hij water mag toevoegen, tot de melk een soortelijk gewicht van 1,022 aanwijst. Deze toevoeging is niet in korten tijd aan te toonen en de chemicus dient daartoe vertrouwbare cijfers te hebben van de gemiddelde samenstelling van plaatselijke marktmelk. Om voor hier ter plaatse daartoe eenige gegevens te verzamelen, verrichtte mijn collega Ejjken, op mijne aansporing, eenige uitvoerige analysen van melk, welke tot uitkomst hadden, dat de hier verkochte melk, wat samenstelling aangaat, met de Europeesche op eene lijn kan gesteld worden. De gemiddelde cijfers voor hospitaalmelk werden heel wat lager bevonden; dit was trouwens te verwachten, het s. g. dier melk in aanmerking genomen. Gedurende eene maand nam ik dagelijks de spec. gew. waar van particulier verkregen marktmelk. Als gemiddeld cijfer vond ik 1,028 bij 26 a 27° C. Opzettelijke proeven leerden mij, dat bij elke toevoeging van i/10 water, het spec. gew. der melk 0,002 afneemt. Bij melk van 1,028 soort, gewicht, kan dus 3/10 water gevoegd worden, om een mengsel van 1,022 te bekomen. De „voorwaarden" staan dus feitelijk een belangrijke doopingtoe. Opmerking verdient nog, dat bet hierboven genoemde cijfer 1,028 betrekking heeft op marktmelk, d. w. z. voor Indië melk, welke door de verkoopers bij hun klanten aan huis bezorgd wordt, waar van dus niet bewezen is, dat daaraan niet reeds water was toegevoegd. In twee gevallen werd melk van mei-verkoopers onderzocht; het s. g. was boven 1,030.Trouwens, ook van de bovengenoemde marktmelk was 't soortelijk gewicht dikwijls 1,0301,032. Zooals de eisch der „voorwaarden" gesteld is (s. g. 1,022) kan de leverancier melk leveren, welke voor één vierde deel uit toegevoegd water bestaat, en hij doet dit natuurlijk ook.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 307