295 Reeds in de handleiding voor technologie en warenkennis van F. Hekmeijer, van 1876, werd gezegd, dat de toen en thans gevolgde melkkeuring in de hospitalen reeds lang verlaten had moeten zijn. De schrijver zegt verder: in de hospitalen wordt de melk afgekeurd, die een lager spec, gewicht heeft daD 1,020. Thans, na ruim 20 jaren is dezelfde keuring nog in zwang; maar 't spec, gewicht heeft een sprong vooruit gedaan tot 1,022. Nog twee zulke sprongen kunnen gerust al terstond gedaan wor - den, daar een minimum van 1,026 zeker niet te veeleischend is. Was er geen sprake van een minimum s. g. van 1,022 dan zou de melk van dat s. g. kunnen worden afgekeurd, als niet voldoende aan den eisch van te zijn „van goede hoedanigheid" (zie algemeene voorwaarden), daar de hier aan particulieren geleverde melk een veel hooger s. g. heeft. Dat constant laag specifiek gewicht van de aan het hospitaal ge leverde melk is, op zich zelf reeds een bewijs, dat de melk geen zuivere koemelk, maar kunstmelk is, d. w. z. waarvan het specifiek gewicht kunstmatig op 1,022 gehouden wordt (door watertoevoeging). Zou 't daarom niet beter zijn, in de voorwaarden maar liever in 't geheel geen melding te maken van het soort, gewicht? Dit zal niet op alle plaatsen het zelfde zijntemperatuur, klimaat, 't ras der beesten, 't voer, natte en droge moesson zjjn daarop van invloed. Een behoorlijk s. g. is een der criteria, waaraan versche, zuivere melk van goede hoedanigheid moet beantwoorden. Als de grootte er van eens aan den keurder werd overgelaten, evengoed als de beoordeeling van smaak, reuk enz. Waar noodig zou hij voorzien kunnen worden van eeue korte handleiding tot keuring der melk. De lactoscoop van Feser en een gevoeliger areometer met thermometer, zouden verder aan die keuring meer waarde kunnen verleenen. Het eerste instrument zou voor Indië eerst beproefd moeten worden. Controle door een deskundige zal evenwel steeds noodig zijn. De deskundige is natuurlijk de apotheker. Dat die controle ook noodig is, voor aan te koopen melk surrogaten, bleek uit het onderzoek van twee meikconserven, Lait francais pasteurisé en Ideal Milkwelke voor verstrekking in aanmerking kwamen, toen de melk herhaalde malen moest worden afgekeurd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 308