296 Door een eigenaardigen smaak (metaalemaak) opmerkzaam gemaakt, welke vooral op de punt der tong door mij werd waargenomen, maar door andere personen niet werd opgemerkt, werden beide conserven op metalen onderzocht. De „lait pasteurisé" bevatte eene belangrijke hoeveelheid tin; de „Ideal milk" een geringer quantum. Het vertinsel der blikken was vrij van lood. De binnen wand der blikken vertoonde zwarte plekken, een verschijnsel, dat ock voor andere conserven in blik van ver dachten aard is. De conserven bevatten vetder veel bacteriën en waren niet vrij van schimmel. Nog een paar punten in de voorwaarden van aanbesteding, de melk betreffende, trokken mijne aandacht. 38 [2] pag. 11 zegt: „Wanneer ter beoordeeling van den „besteller plaatselijk geen koemelk te verkrijgen is, die aan de „gestelde eischen voldoet, kan de aannemer volstaan met de levering „van aan de eischen van koemelk voldoende karbouwenmelk". „Aan de eischen van koemelk voldoende karhouwmmeWhiermede worden zeker bedoeld, de eischen der voorwaarden, dus zuiver en versch en tot (lees: met) een soortelijk gewicht van minstens 1,022. Het groote verschil in samenstelling van koe- en karbouwenmelk wordt daarbij geheel over 't hoofd gezien. Yolgens enkele analysen, door den militairen apotheker S. Jacobs verricht, was het s. g. van karbouwenmelk 1,031 1,037. Het vetgehalte was bijna dubbel zoo groot als dat van koemelk, het caseïne -j- albumine gehalte ongeveer 3,5 maal zoo groet. Het is dus een zware kost, bij koemelk vergeleken en de verstrek king er van aan zieken niet onbedenkelijk. 't Is waar, de chinees zal wel de noodige verdunning aanbrengen. Hij zal heel wat water behoeveD, om het soortelijk gewicht der kar bouwenmelk tot 1,022 te doen dalen. Bij tijd en gelegenheid, hoop ik ook hier ter plaatse, de karbouwenmelk aan een onderzoek te onderwerpen. Het andere punt in de voorwaarden, hetwelk mijne aandacht trok, betreft de boeten. art. 29. h. (pag 35) zegt, dat de aannemer eene minimum boete van 25 gulden betaalt, telkens wanneer bevonden wordt, dat voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 309