17 We hebben dus, nadat het meel in de mengmachine gestoit is: voor het mengen 20 min. rijzen in de ijzeren troggen 30 houten 10 B het afwegen en opmaken 20 B rijzen op de planken 10 n n bakken 65 uitwasemen 120 Totaal 275 min. Een baksel van 300 brooden is dus in 2.5 uur gaar en in 4.5 uur ter distributie gereed. In 121/i 18 uur kunnen 10 baksels verkregen worden. De inrichting der ovens laat toe, dat het bakken steeds doorgaat, zcodat, terwijl een baksel wordt afgenomen, een ander weer op den vloer kan gebracht worden. Op deze wijze is het dan ook mogelijk, dat terwijl een deeg den oven ingaat, een ander reeds staat te rijzeD, terwjjl een nieuw in de mengmachine wordt gereed gemaakt. Het beschuitbakken gaat in hoofdzaak op dezelfde wijze. Alleen komt natuurlijk in het deeg geen gist, en vordert het bakken meer tijd. Met deze gegevens kunnen wij nu eenigszins beoordeelen, hoe een b. v. te Batavia te vestigen bakkerij ingericht zal moeten zijn. Nemen wij aan dat voorzien moet worden in de behoeften aan versch broed voor de garnizoenen te Weltevreden, Rijsivijk, Meester- Cornells en Buitenzorg en de oorlogs- en gouvernements-schepen eventueel te Tandjong Priok gestationneerd. Stellen wij daartoe dat per dag gemiddeld noodig zal zijn 500 kg. brood in ronde brooden van 0.4 kg. een dubbel ration voor het leger. (1) Een wit tarwebrood van dat gewicht zal zoo ongeveer even groot zijn als een Nederlandsch munitiebrood van 1.2 kg. Bij opper vlakkige beschouwing lijkt dit minder juist, maar bij nader onderzoek zal het tegerdeil blijken. Het munitiebrood gebakken van (r) l ij de msiine wordt, vergissen wij ons niet, per man en per dag 0.6 kg. yerach brcod veistleht. Eer schepeling zonde dus per dag ander half brood moeten ontvangen. ï'oebten daartegen echter bedenkingen rjjzen, dan zouden de brcoden op 0.6 kg. voor de irerine afzonderlijk gebakken moeten worden. Dl. Ill, 1898. 2.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 30