18 meel met alle zemelen er in is veel minder luchtig, dan goed gerezen brood van gebuild tarwemeel, waarvan het Indische brood vervaardigd wordt. In een enkele heetwateroven met een bakvloer van 3.22 M. lengte en 1.63 M. breedte, zooals die in de Haagsche bakkerij, kunnen dus tegelijk 150 tarwebrooden 0.4 kg. gebakken worden. Ieder baksel levert dus 60 kg. wit tarwebrood, en kunnen derhalve in 8 a 9 baksels de dagelijksch benoodigde hoeveelheid van 500 kg. vervaardigd worden. Hoeveel tijd daarvoor gevorderd zal worden, behoort proefondervindelijk te worden vastgesteld, zoo ook de tem peratuur, waarbij het bakken moet plaats hebben. Vermoedelijk zal echter het bakproces bij wit tarwebrood sneller verloopen, dan bij munitiebrood en de 8a9 baksels in 9 a 10 uur gereed kunnen zijn. Nemen wij wijders aan, dat voor de 60 kg. brool per baksel be- noodigd zijn 45 kg. meel, dan zal de deeg-mengmachine een daarmede overeenkomende capaciteit moeten hebben. Zoo ook de beweeg bare en vaste troggen. Een deeg-mengmaehine als hier bedoeld kan met de hand bewogen worden en eischt geen stoombeweging. Aan personeel zal minstens benoodigd zijn een meesterbakker [militair of burger onder verband dienende] drie bakkers [Ohineezen] een stoker [Inlander] en vier dwangarbeiders voor het grove werk en het bewegen der deeg-mengmachine. De enkele heetwateroven zooals die in de Haagsche bakkerij is opgesteld, zal ongeveer f 2000 kosten franco waggon Rotterdaminclusief zeeverpakking, daaronder echter niet begrepen de gewone metselsteen. Een deegmengmachine voor 50 kg. afmetingen van den trog 0.75 M. bij 0.66 M. kost onder dezelfde conditiën f 225. Oven en mengmachiae samen dus f 2225, waarbij te voegen naar raming f 275 voor 't transport naar Bataviatotaal dus f 2500. Rekenen wij nu nog f 500 voor kosten van opstelling (l) en f 500 voor (1) Voor het metselwerk wordt aanbevolen gebruik te malcen van holle steen zooals die o. a. geleverd wordt door den Heer J. Helder P. Zoon ti Dokku i. De luoht in die stoenen is een slechte warmte geleider, zooiat het metselwerk, minder warmte uitstraalt, wat tot besparing van brandstof leidt. Muurwerk van holle steen is veel sterker, terwijl de kosten niet veel hooger komen dan bjj gewone steen. Een holle driegaatssteen heeft een inhoud gelijk 4 stuks waalsteenea, en weegt 6 kg.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 31