322 van 35, 68, 71, 72 en 98 M., terwijl de seriën uit 20, 18, 21, 15 en 26 schoten bestonden. A! dadelijk kan worden opgemerkt, dat het aantal schoten te klein is genomen om bevredigende uitkomsten te mogen verwachten; wil men de spreidingen empirisch bepalen, dan dient men wat minder spaarzaam te zijn met de munitie. Het resultaat was dan ook slecht en de Commissie moest van eene grafische inter polatie afzien. Zij nam daarom eene constante spreiding aan van 75 M., hoewel uit de verkregen uitkomsten naar onze meening duidelijk eene aangroeiing der spreiding spreekt. Het schijnt, dat de qualiteit der buizen minder goed is geweest; niet alleen blijkt dit uit de kolossale spreidingen, maar ook uit het feit, dat deze tamelijk sterk aangroeien. Alles samen genomen valt er echter voor de wijze, waarop de Commissie destijds den knoop heeft doorgehakt, veel 'e zeggen; waar men aldus eene constante spreiding aanneemt, is de bedoeling natuurlijk geene andere, dan dat men op alle afstandin ongeveer een zoodanig resultaat kan verwachten. Minder goed laat zich de wijze verdedigen, waarop de hoogtespreidingen zijn berekend. Deze toch zijn gevonden door toepassing van de formule h pl-|-H welke formule, gelijk in hoofdstuk III A. is aangetoond altijd on wa ;r is, en in alle mogelijke gevallen veel te groote uitkomsten geeft. Het zou beter geweest zijn, als men de formule h pl bad toegepast. De schootstafel van 1894 verschilt zooveel van die van 1884, dat men ternauwernood zou willen gelooven, dat zij bij één en denzelfden vuurmond behooren. Klaarblijkelijk is men bij het samenstellen van deze tafel van het denkbeeld uitgegaan, dat de lengtespreiding der springpunten bij de monding gelijk nul is, en bij het toenemen van den spriDgafstand bestendig aangroeit. Dit nu is, gelijk wij breedvoerig hebben aan getoond, onjuist; de spreidingen zijn zelfs bij gebruik van de beste tijdbuizen op korte afstanden ongeveer even groot als op verre. Op 300 M. is LS50 volgens de tafel gelijk aan 7 M. en daar de snelheid op 250 M. gelijk 363M. is, zou de 50% sprei- 7 ding van de brandtijden der buizen hoogstens0,02 secunde kun- 363 nen zijn. Zulks is bij het tegenwoordig standpunt der buizenfabricage-

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 335