329 aan, dat de brandtijden wel spreiding hebben, dan zal de ellips in de richting der baan worden uitgerekt, en langzamerhand in de ellips LAKL overgaan, doch men ziet gemakkelijk, dat de spreiding in de rionting der baan [O A] slechts eene betrekkelijk geringe waarde behoeft te hebben om h grooter dan H te doen zijn. Mocht het eenmaal gelukken buizen te vervaardigen met zeer geringe spreidingen in brandtjjd, dan zal deze wet hare geldigheid geheel verliezer. ad 5. Wij hebben deze wet reeds uitvoerig besproken en toe gelicht; zij geldt meer naarmate de qualiteit der buizen beter is. ad 6. Deze wet ligt opgesloten in formule (45)zij geldt evenals de eerste in alle omstandigheden en is onafhankelijk van de nauw keurigheid van richting en de qualiteit der tijdbuizeu. Zooals uit het voorgaande is gebleken, is de theorie, gelijk wij die in dit opstel hebben ontwikkeld, in bevredigende overeenstemming met de uitkomsten der practische schietproeven. Deze uitkomsten worden alle, zonder uitzondering, naar eisch verklaard en opgehelderd, en waar het vooral op aankomt: men ziet waarom zij zoo en niet anders hebben kunnen zijn. Verder blijkt, dat de ingevoerde bena deringen, hoe talrijk ook, niet van dien aard zijn, dat zij de bruik baarheid der afgeleide formulen merkbaar schaden. De studie van den Kapitein Boetje kan als bewijs strekken, hoe buitengewoon moeielijk het is langs den weg der proefueming in de leer der spreidingen eenig resultaat te bereiken. Hij beschikte, gelijk trouwens door hem zelf is opgemerkt, over een rijk materiaal van proeven, rijker wellicht, dan in eenig ander land ter wereld verkrijg baar wasmaar toch was dit nog niet voldoende, en om bruikbare, algemeen geldende benaderingsformulen te kunnen opsporen, zou men het aantal proeven nog ontzaggelijk hebben moeten uitbreiden. Het hoofddoel, namelijk eene algemeene betrekking tusschen HS50 en LSBÖ te vinden werd niet bereikt; sommige wetten waren in de uitkomsten zoo onduidelijk uitgesproken, dat het te betwijfelen viel of het wel eigenlijke wetten waren en op andere vraagpunten werd in het geheel geen antwoord verkregen. Haar onze meening verdient het in vraag punten van ballistiek, die verband houden met de leer der spreidingen, dan ook de voorkeur de verschillende wetten langs theoretischen

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 342