21 alles met inbegrip van verpakking en 5 °/0 inkomende rechten, franco waggon Botterdam. Voor de opstelling der machines worden gratis uitvoerige werktee- keningen geleverd. Een eventueele aanschaffing van ovens en kneedmachines zou na tuurlijk in Europa behooren plaats te hebben en naar het ons voorkomt het best kunnen geschieden door een commissie van Indische officieren nl. een van de genie en een van de intendance. Aan deze commissie zou dan ook opgedragen moeten worden zich zooveel mogelijk van alles, wat op de zaak betrekking heeft, op de hoogte te stellen. In Nederland is meer dan voldoende gelegenheid omtrent de brood bereiding inlichtingen te krijgen, waarvan in Indië partij zou te trekken zijn» De voorlichting van een met deze aangelegenheid ver trouwd officier der intendance van het Nederlandsche leger zou zulk een commissie zeer zeker te stade komen. Is het materieel in Indië aangebracht, dan zou de opstelling kun nen plaats hebben onder toezicht van den genie-officier, die deel uitmaakte van de commissie van aanschaffing. Boven maakten wij reeds melding van het personeel benoodigd voor het drijven der bakkerij. Het loon aan dat personeel toe te kennen zal naar plaatselijke omstandigheden geregeld moeten worden. De meester-bakker zou uit Nederland ontboden kunnen worden. Onder de te Harderwijk in dienst tredende militairen is allicht iemand te vinden, wien het bakkersbedrijf niet vreemd is. Iemand die reeds vroeger in Indië gediend heeft en dus eenigszins met de maleische taal bekend is, zou daarvoor de voorkeur moeten genieten. De aanstaande meester-bakker zou dan voor eenigen tijd in de garnizoen8-bakkerij te 's Gravenhage gedetacheerd kunnen worden om zich met de behandeling der heetwaterovens vertrouwd te maken. Vermoedelijk zoude dan ook wel gelegenheid gevonden kunnen worden om hem in een der vele particuliere bakkerijen in den Haag er zijn er een 10-tal die met heetwaterovens als in dit opstel bedoeld, werken de bereiding van wit brood uit gebuild tarwemeel te doen leeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 34