337 plaats zal, in dit opzicht, ook aan het bij inlanders ingedeelde euro- peesche kader veel zwaardere eischen moeten worden gesteld dan thanswat zeer goed mogelijk zal blijken, zoodra de billijkheid wordt erkend van iets ruimer bezoldiging bij veel moeilijker arbeid. Wordt eenmaal ingezien dat in deze richting gewerkt moet worden, en die tijd zal komen! dan zal het blijken dat er veel, heel veel te doen valt. Immers dan zal men ook begrijpen, wat nu helaas nog tot de vrome wenschen behoort, hoe dwaas het is om inlanders en Europeanen met gelijke maten te meten; hen op dezelfde wijze tot soldaten te vormen; éénmaal soldaat dezelfde diensten van hen te vorderen. Onze inlanders zijn nu halve Europeanen en staan, als zoodanig, natuurlijk bij dezen ten achter, evenals het omgekeerde het geval zou zijn. Stel u eens voor dat wij Kromo eene uniform gaven in overeen stemming met zijne nationale dracht, dat wij de hem in 't bloed zittende beleefdheid en onderdanigheid dienstbaar maakten aan de krijgstucht 1) (instede van den brutalen kerel van hem te maken, die hij thans is; in de eerste plaats in eigen oogen), dat wij zijn buitengewonen aanleg voor den guerillakrijg wisten te ontwik kelen en hem, met 't oog daarop, zoo licht mogelijk uitrustten en bewapenden, dat wij van zijne neiging tot en handigheid in het gebruik van het blanke wapen partij trokken en dat wij, ten slotte, de hem kenmerkende eigenschap van den dood niet te vreezen zoo hoog mogelijk opvoerden. Stel u dan voor dat wij, officieren, instaat waren die inlanders te begrijpen, hen te leiden in de goede richting en bovenal hen achting en vertrouwen wisten in te boezemen. Als zij dan verder werden gevoed, gekleed, gestraft, beloond, in éen woord, behandeld werden als inlanders, maar als inlanders, die deel moeten uitmaken van een geregeld leger, zou dan niet een geheel verkregen worden, dat den langen diensttijd in aanmerking nemende hooger 1) De krjjgstuoht in onze inlandsohe compagniën zou zeker ook zijn op te voeren indien wjj er one op toelegden ander inlandsoh kader te reoruteeren, n. 1. uit de personen, die door stand en geboorte zioh boven den gewonen soldaat verheffen en meer invloed op hem zouden uitoefenen, dan het meestal zeer jonge kader, dat in hoofdsaak de theoretische geschiktheid op de kadersoholen behaalt, dooh in de com pagnie niet altyd het verelschte gezag kan handhaven. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 350