340 Alles gaat een' cirkelgang. De inlander zal door ons bestuurd moeten worden naar recht en billijkheid, maar met krachtdat recht- vaardig bestuur zal hém de middelen moeten geven, waarvan een deel óns tot krachtsontwikkeling instaat zal stellen. Die krachtsont wikkeling zal hare hoogste uiting moeten vinden in het leger en dat leger zal wederom bij den inlander zijne kracht moeten zoeken. Zoo hebben wij den inlander noodig om de inlanders te kunnen besturen; eene van ouds bekende waarheid. Kromo, uw naam stempelt u tot Javaan, uw nummer maakt u soldaat. Ik heb getracht aan te toonen hoe gij het plechtanker zijt van ons koloniaal bezit, gij in de eerste plaats, omdat naast en achter u duizende en nog eens duizende landgenooten staanmaar ook uw rasgenooten van Ambon en Menado, van Ternate en Madura, die slechts honderden geven kunnen, gold mijn pleidooi en evenzeer de velen van anderen stam, die later geroepen zullen worden om met u te strijden voor de zaak van Nederland, later als verwaarlooziug zal plaats gemaakt hebben voor waardeering. Een troepenofficier. Het hierboven behandelde onderwerp kan niet genoeg in ons tijd schrift een punt van bespreking vormen. Men moge in meerdere of mindere mate de denkbeelden van den schrijver deelen, wij gelooven dat een ieder met ons van meening zal zijn, dat aan de opvoeding van Kromouit gebrek aan kennis van zijn taal en gewoonten niet voldoende zorg wordt besteed. Wij roepen hierbij in de herinnering van onze lezers terug het artikel van Rido: „De inlandsche landaarden in het Nederlaodsch- Indische Leger en hun militaire waarde" in den jaargang van 1896 en het artikel van Minggah: «Nog iets over den omgang met den soldaat van inlandschen landaard en over de wenschelijkheid hierbij van eene goede kennis van Maleisch en Javaansch" (1897), terwijl wij er verder de aandacht op vestigen hoe Ajax in zijn artikel „Een en ander over het opleidingssysteem van den Russischen generaal Dragomirow" (1896) op meerdere plaatsen tot dergelijke beschouwin gen komt als „een troepenofficier." Redactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 353