22 De aanschaffiog van het meel zoude te Batavia behooren te ge schieden en wel middels een contract te sluiten na gehouden openbare inschrijving. Voor gebrek aan concurrentie behoeft naar het voorkomt geen vrees te bestaan. De keuring van het aangeboden meel zou opgedragen behooren te worden aan een deskundige commissie, die met gebruikmaking van de door de wetenschap aan de hand gedane middelen, een onderzoek zou dienen in te stellen naar de zuiverheid van het aangeboden product en door een proefbaksel de geschiktheid van het meel voor de bereiding van goed, smakelijk wit brood zou moeten nagaan. De levering zou zoo vaak en tot zulke hoeveelheden kunnen plaat» hebben, als de omstandigheden - b. v. de aanwezige ruimte om het meel op te schuren zullen vereischen. Rekenende op een maan- deliiksch verbruik van 10000 kg. meel, zouden dus per maand •200 zakken a 50 kg. noodig zijn. Een bergruimte voor b. v. 800 zakken zal dus bij maandelijksche leveringen voldoende zijn. Omdat de bakkerij te Weltevreden gevestigd is, kan het beheer over den voorraad meel zonder eenig bezwaar opgedragen worden aan den beheerder van het garnizoens kledingmagazijn, die alsdan dagelijks aan den meester-bakker afgeeft het voor de broodbereiding beuoodigde meel, gemakshalve echter telkens bij volle zakken. Zulks vergemakkelijkt de administratie, terwijl het hoegenaamd geen bezwaar in heeft, dat het c. q. niet verbruikte deel van eenen zak tot den vol genden dag in de bakkerij aanwezig blijft. De administtatie over het materieel der bakkerij zou gevoerd kunnen worden door den meester-bakker onder rechtstreeksch toezicht en verantwoordelijkheid van een daartoe aan te wijzen officier der militaire administratie van het Intendance bureau. Deze officier zal natuurlijk in staat moeten zijn den meester-bakker ook in zijn bedrijf te eontröleeren. Met wat studie en een weinig practischen zin zal bijna een ieder die controle voldoende kunnen uitoefenen. De vraag zou gedaan kunnen worden, of een inrichting als door ons bedoeld, het brood even goedkoop zal kunnen leveren als een particuliere bakker. Het antwoord daarop kan niet anders luiden dan vermoedelijk met, alhoewel 't voorshands niet mogelijk is om nauwkeurig

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 35